Autyzm u niemowlęcia

6 odpowiedzi
Dzień dobry pani Katarzyno. Co prawda w ramach Pani zajęć nie znalazłem kwestii autyzmu, ale być może byłaby Pani w stanie polecić jakiegoś sumiennego psychologa terapeute, który pomógłby nam z naszą 9 miesięczną córką? Nie była ona jeszcze nigdzie diagnozowana, staramy się ze spokojem poczekac jeszcze miesiąc , półtora, może mała zrobi postępy, niemniej chcielbysmy zawczasu poradzić się jakkiegoś profesjonalisty.
Szanowna Pani,

To cenne, że nie ignoruje Pani problemu, gdyż w przypadku autyzmu im wcześniej podejmie się diagnozę i działania, tym lepsze są rezultaty terapii. Warto udać się do specjalisty, aby rozwiać wątpliwości.

W Warszawie mogę Pani polecić Fundację Synapsis. Wiem, że są do niej długie kolejki, ale warto się zawczasu zapisać, czasem również zwalnia się wcześniejszy termin. Tam też pewnie będą znali inne miejsca, w których można uzyskać diagnozę.

Z prywatnych ośrodków znam Scholar i Sotis. Nie wiem moje informacje są aktualne, ale proszę sprawdzić.

Pozdrawiam
Katarzyna Kordulewska

Dzień dobry, polecam organizację PRO FUTURO, są tam specjaliści, którzy wszechstronnie potrafią doradzić, zdiagnozować. Zachęcam do zadawania pytań, proszenia o szczegółowe informacje, wskazówki do działań dla rodziców. Czasami osoby diagnozujące krótko i zwięźle piszą swoją diagnozę. Proszę pytać tak długo, aż Państwo będą wiedzieli w jakiej sytuacji są, co może się dziać dalej oraz jak teraz i za chwilę mogą Państwo pomóc. Pomocne bywają spotkania z innymi rodzicami będącymi w podobnej sytuacji. W tym miejscu powinien Pan otrzymać możliwość kontaktu z rodzicami.
Ze swojej strony mogę zaproponować Panu/ Państwu wsparcie w poradzeniu sobie samemu jak i w związku z nową sytuacją.

Życzę wytrwałości i spokoju.
p.s.
Przepraszam, że tak późno odpisuję, pytanie nie było wcześniej widoczne.
Szanowny Panie, proponuję zasięgnąć pomocy w Fundacji Jaś i Małgosia (niestety portal nie pozwala mi na wklejanie danych teleadresowych i adresów stron, znajdzie Pan na pewno w internecie). Pracują tam doświadczeni specjaliści i z pewnością otrzyma tam Pan stosowną pomoc. Życzę wszystkiego dobrego, A.Najder
Dzień dobry,
Pana pytanie zostało do mnie przekierowane przez zespół portalu ZnanyLekarz.pl.
Bardzo trudno jest rzetelnie zdiagnozować autyzm przed ukończeniem trzeciego roku życia dziecka. Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców to między innymi: problemy z nawiązywaniem kontaktu (dziecko nie podąża wzrokiem za osobą bliską, najczęściej matką, nie jest zainteresowane jej twarzą), błądzenie wzrokiem w przestrzeni, trudności w nawiązywaniu relacji (np. nieodwzajemnianie uśmiechu), niechęć do nawiązywania kontaktu fizycznego (np. przytulanie, pieszczoty najbliższych), pojawienie się tzw. stereotypii ruchowych (np. charakterystyczne ruchy dłońmi i palcami w pobliżu twarzy). W przypadku zauważenia nieprawidłowości w zachowaniu dziecka właściwym postępowaniem jest wprowadzenie zajęć wyrównawczych bez stawiania diagnozy.
Prawidłowa diagnoza autyzmu nie powinna być postawiona w bardzo młodym wieku (u dziecka, które nie ukończyło jeszcze 3 lat) lub po jednej tylko wizycie u specjalisty. Dobra kliniczna diagnoza to proces. Powinna być poprzedzona dokładnym wywiadem z rodzicami. Warto skorzystać wówczas z pomocy zespołu specjalistów profesjonalnego ośrodka diagnostycznego, który przeprowadzi wieloaspektową obserwację dziecka. W skład takiego zespołu mogą wchodzić: psycholog, pedagog specjalny, psychiatra dziecięcy i pediatra. W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam. Maciej Krzymowski – psycholog.
Witam Państwa,
nie wiem dlaczego Państwa wiadomość została przekierowana do mnie, być może właśnie dlatego iż zajmuje się dziećmi z autyzmem. Warto byłoby nie czekać na postępy córki, tylko udać się do specjalisty, który poinstruuje Państwa jak pracować/ stymulować rozwój córeczki. Czy będzie na ten moment potrzebna regularna terapia dziecka to dopiero będzie wiadomo po wstępnej konsultacji u psychologa. Warto też nie czekać z diagnozę. Jeżeli jeszcze Państwo nie byli należy wybrać się do neurologa, psychiatry i właśnie psychologa, który będzie odpowiedzialny za pomoc w stymulacji rozwoju Państwa dziecka.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
zachęcam do kontaktu ze specjalistą pracującym z dziećmi - najlepiej z psychologiem zajmującym się terapią zaburzeń ogólnorozwojowych. W Warszawie polecam Centrum Terapii i Rozwoju Indygo, gdzie przyjmują specjaliści w zakresie terapii autyzmu.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Mach