Mam niedługo planowaną artroskopię kolana. Przed takimi zabiegami bardzo się stresuję i mam podwyższone ciśnienie i szybszy puls ( nie leczę się na nadciśnienie). Czy anestezjolog podczas zabiegu ustawi mi odpowiednie tętno i ciśnienie?
Zabieg artroskopii jest najczęściej wykonywany w warunkach szpitalnych w znieczuleniu regionalnym i podczas tego znieczulenia ciśnienie tętnicze jest zwykle obniżone gdyż podczas tego znieczulenia rozszerzone są naczynia krwionośne . Jeżeli wzrost ciśnienia tętniczego ma związek z emocjami, stresem to anestezjolog podczas premedykacji czyli przygotowania wstępnego przed znieczuleniem jak i podczas zabiegu może podać leki przeciwlękowe które dobrze wpłyną na nastrój .Nie należy ich określać jako tzw.głupi Jaś gdyż pacjent współpracuje i jest spokojny .Pod wpływem tych leków nie jest pozbawiony możliwości prawidłowego myślenia i reagowania

Dzień dobry.
Anestezjolog tylko kwalifikuje do znieczulenia i ocenia bezbieczeństwo dla pacjenta. Przed zabiegiem trzeba sie udac do lekarza rodzinnego celem zbadania i włączenia koniecznych leków. Takie leczenie powinno być wdrożone co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem. Pozdrawiam

Jest na to duża szansa. Leki uspokajające + znieczulenie przewodowe w większości przypadków bardzo dobrze stabilizują układ krążenia w sytuacjach takich jak ta.

lek. Andrzej Witowski
lek. Andrzej Witowski
Anestezjolog
Bielsko-Biała
Tętna się nie da nastawić,a nawet jeśli to tego w czasie zabiegu się nie robi. Do planowych zabiegów pacjenci powinni być z wdrożoną terapią p/nadciśnieniową i lub antyarytmiczną. Czasami mała dawka leki wustarczy żeby "uspokoić" tętno. Ciśnienie tętnicze to nie jest parametr, który ma być stały. W trakcie stresu i wysiłku fizycznego normalnym jest, że się podnosi, ale w granicach przyzwoitości. Tak więc proszę kontrolować tego i ciśnienie w domu, podejść do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie... spokojnie i bezpiecznie poddać się zabiegowi/znieczuleniu. Bo przecież o to chodzi.

Specjaliści w zakresie usługi: artroskopia stawu kolanowego

Mariusz Góra

Mariusz Góra

Ortopeda

Wrocław

umów wizytę
Mariusz Dydyk

Mariusz Dydyk

Ortopeda

Gorzów Wielkopolski

umów wizytę
Robert Jopowicz

Robert Jopowicz

Ortopeda, Lekarz sportowy, Chirurg

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 13 pytań dotyczących choroby: artroskopia stawu kolanowego

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.