5 dni temu miałam wyrwaną górną ósemkę. Wyrwanie obyło się bez cięcia, założone zostały 2 spongostan

2 odpowiedzi
5 dni temu miałam wyrwaną górną ósemkę. Wyrwanie obyło się bez cięcia, założone zostały 2 spongostany i 3 albo 4 szwy. Jestem pacjentką z grupy podwyższonego ryzyka (RZS, immunosupresja, endoproteza kolana, sterydy) dlatego przyjęłam 3 dawki Augmentinu (13h przed zabiegiem, 1h przed o 11h po zabiegu). Po zabiegu praktycznie nie bolało (biorę Naklofen Duo na stawy). Nie spuchłam i nie miałam gorączki. Zastosowałam sie do wszystkich zaleceń, jakie dostałam na kartce. M.in. 30 min zagryzałam wacik, nie jadłam i nie piłam 3h, nie płukałam, myłam zęby po 12h omijając szczoteczką ranę, w pierwszej dobie przykladałam zimne okłady. Żadnego wysiłku fizycznego. Nie paliłam i nie piłam %. Wczoraj rano obudziłam sie z przykrym smakiem i zapachem z ust który pojawia sie w 5 min po umyciu zębów. Dziś rano stwierdziłam, że jak zagryzam zęby to boli mnie 7mka i 6tka obok tego zębodołu. Zajrzałam rano lusterkiem do buzi. W miejscu po 8mce widzę z jednej strony dziąsła szwy a z drugiej dziurę. Rano z tej dziury wystawało coś białego, ale ponieważ wiem że nie wolno nic usuwać, żeby przypadkiem nie usunąć skrzepu to nic nie robiłam z tym. Wieczorem myłam zęby i wypluwając wodę wyplułam kawałek jakby białej gąbeczki, która zakładam, że jest spongostanem. Jak to mogło się stać? Spongostan nie powinien być pokryty krwią i być przyklejony w zębodole? Czy to oznacza, że mam teraz suchy zębodół i czekają mnie antybiotyki? Za 2 dni mam zdjęcie szwów. Powinnam czymś to płukać skoro i tak wypadł spongostan?
Witam serdecznie,

Proszę się nadmiernie nie stresować. Z Pani opisu wynika że raczej wszystko powinno być w porządku. To co Pani wypluła to mógł być też kawałek fibryny która, pokrywała ranę. Jeśli nie czuje Pani obecnie bólu to raczej nie będzie to suchy zębodół, jednak jednoznacznie stwierdzi to dopiero lekarz na wizycie kontrolnej. Ból 7ki i 6ki po usuwaniu 8ki często się zdarza i z czasem mija, więc tym też proszę się nie przejmować. Pozdrawiam

Witam serdecznie, jeśli nie odczuwa Pani samoistnych dolegliwości bólowych ze strony zębodołu to prawdopodobnie rana goi się prawidłowo, tym bardziej jeśli usunięcie szwów będzie już za 2 dni to lekarz prowadzący na pewno obejrzy ranę i stwierdzi czy nie ma zapalenia zębodołu po ekstrakcji czyli usunięciu. Spongostan ma ułatwiać tamowanie krwawienia oraz wytworzenie się skrzepu, ale nie jest niezbędny by te procesy mogły zajść w prawidłowy sposób, dlatego nie ma powodów do paniki.
Jeśli chodzi o ból przy nagryzaniu 6ki oraz 5ki mogą być różne przyczyny, między innymi po usunięciu zęba mądrości mogły się zmienić kontakty okluzyjne czyli mówiąc prosto zaczęła Pani w inny sposób zagryzać zęby lub promieniowanie bólu po ekstrakcji z zębodołu. Najlepiej podczas wizyty kontrolnej kiedy będą usuwane szwy powiedzieć lekarzowi prowadzącemu o wszystkich dolegliwościach, by mógł dokładniej zdiagnozować obecność ewentualnego zapalenia zębodołu lub jego brak. Serdecznie pozdrawiam