Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Adres

W tym gabinecie nie można umawiać wizyt przez internet

Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


Czy brakuje Ci jakichś informacji w profilu tego specjalisty?

Pokaż innych lekarzy rehabilitacji medycznej w pobliżu

Usługi i ceny

Ceny dotyczą wizyt prywatnych.

Popularne usługi


Mehoffera 6, Kraków

Przychodnia Krakowska

Moje doświadczenie

Zakres porad

  • Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
  • Rehabilitacja medyczna

1 opinia pacjenta

Ogólna ocena

Trzymamy rękę na pulsie 100% zweryfikowanych opinii. Sprawdź jak działamy
E

evelka1

Profil zweryfikowany

Witam! Chcialam zdecydowanie odradzic pana doktora Palucha - lekatza rehabilitacji medycznej. Moja wizyta u niego trwala okolo 5 minut. Pan doktor sprawial wrazenie, jakbym mu przeszkadzala. Zadal jedno pytanie: "co sie dzieje", po czym zaczal pisac. Poniewaz mam dyskopatie i ledwo co sie ruszalam, doktor przepisal mi rehabilitacje (o co go zreszta poprosilam)i nawet nie raczyl mnie zbadac, a nawet na mnie popatrzec! Lata pracy w NFZ uformowaly odpowiednio pana Palucha, mimo ze moja wizyta byla platna, poniewaz byla ona prywatna, w Klinice Krakowskiej. Dobrze, ze mam fajnego i kompetentnego fizjoterapeute, ktory mnie wyciaga z choroby, poniewaz na jakakolwiek pomoc i rade pana Palucha nie mozna liczyc. Odradzam Wszystkim!

Wystąpił błąd, spróbuj jeszcze raz

Odpowiedzi na pytania

1 odpowiedzi udzielonych przez lekarza na pytania pacjentów na ZnanyLekarz.pl

Witam, czy istnieje możliwość odwrócenia zmian w mimice twarzy spowodowanych zapaleniem nerwu trójdzielnego twarzy? Zapalenie miało miejsce koło 8 lat temu, moja lewa powieka nie otwiera się do końca przez co moje oko wydaje się mniejsze, w dodatku nie mogę zmarszczyć czoła po lewej stronie twarzy. Rehabilitacja przyniosła efekt- z początku moje powieka w ogóle się nie zamykała oraz miałam wykrzywione usta. Doktor, który mnie leczył w pewnym momencie kazał mi przerwać rehabilitację, ponieważ zmiany zmiany odwróciły się- lecz nie do końca- a dalsza rehabilitacja groziła podobno uszkodzeniem nerwów- moje usta wykrzywiały się w drugą stronę. Po ciąży moja powieka opadła jeszcze bardzej co daje powód by sądzić, ze owe zapalenie może wrócić lub opadnięcie powieki się nasili. Bardzo proszę doktora o pomoc, ponieważ dobrych specjalistów w tej dziedzinie brakuje.

Po pierwsze nie było to zapalenie nerwu trójdzielnego tylko twarzowego z jego porażeniem obwodowym. Przyczyny mogą być różne od czynników zewnętrznych (między innymi zimno, wiatr, ucisk z zewnątrz) jak również wewnętrznych ucisk z wewnątrz (między innymi guzy w przebiegu nerwu, infekcje ogólnoustrojowe, choroby układowe). Ważne jest żeby właściwie zdiagnozować przyczynę. Objawami obwodowego porażenia nerwu twarzowego (jest to nerw ruchowy tzn. unerwiający mięśnie twarzy, w przeciwieństwie do trójdzielnego - czuciowego) jest niemożność zmarszczenia czoła, niemożność zamknięcia powieki, opadanie kącika ust po tej samej stronie co uszkodzony nerw. W przypadku tła zapalnego obowiązuje zasada leczenia farmakologicznego przeciwzapalnego, które to leczenie prowadzą zazwyczaj neurolodzy. Podawane są leki sterydowe, przeciwzapalne, witaminy typu B. W ostrej fazie podaje się leki w iniekcjach. Zaleca się unikanie zimna. Jeżeli chodzi o rehabilitację niedowładu mięśni twarzy to stosuje się ćwiczenia mimiczne i mowy, masaż mięśni twarzy, a jeżeli chodzi o zabiegi fizykalne to naświetlanie lampą Sollux, laser biostymulujący, pole magnetyczne małej częstotliwości, oraz elektrostymulację. Rokowanie co do powrotu sprawności mięśni twarzy można częściowo przewidywać w zależności od czynnika wywołującego porażenie, stopnia uszkodzenia włókien nerwowych nerwu twarzowego, jak i przebiegu okresu powrotu funkcji nerwu. Nie wykonuje się w fazie ostrej badań neurofizjologicznych określających stopień i trwałość uszkodzenia nerwu, a odwracalność zmian nie jest wtedy do określenia, ale są one możliwe w przypadku braku powrotu funkcji w celu określenia czy włókna nerwowe są uszkodzone na trwałe. Klinicznie obraz powrotu funkcji i stopień powrotu funkcji jest różny, przebiega indywidualnie. Obserwuje się go w trakcie rehabilitacji. Czas powrotu też bywa różny. Obserwuje się całkowity powrót funkcji, częściowy w różnym stopniu. W Pani przypadku biorąc pod uwagę, że uszkodzenie nerwu nastąpiło 8 lat temu rokowanie co do powrotu funkcji nerwu jest co najmniej wątpliwe bo czas ma tu duże znaczenie co do rokowania. Niezależnie od fazy procesu czy ostry czy przewlekły ćwiczenia powinny być wykonywane codziennie. Można je wykonywać samemu przed lustrem po instruktarzu. Automasaż również. Natomiast zabiegi fizykalne okresowo, w przewlekłym okresie głównie elektrostymulację mięśni twarzy. W przypadku porażenia nerwu twarzowego bez powrotu funkcji duży problem stanowi niedomykanie powieki i możliwość wysychania i zapalenia rogówki oka, oraz trudności w spożywaniu pokarmów. W przypadku takich powikłań leczenie musi obejmować neurologa i okulistę.

lek. Piotr Paluch

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

Najczęściej zadawane pytania