Terapia uzależnień – kiedy zgłosić się po pomoc?

Ekspert Katarzyna SchilfPsychologia • 10 grudnia 2014 • Komentarze:

young-people-412041_640

Zaczyna się niewinnie, imprezy, spotkania ze znajomymi, odreagowanie stresu po pracy, chęć bycia bardziej wydajnym, dobra zabawa. Tak mówią osoby, które zgłaszają się do gabinetu psychoterapeuty, właściwie przegapili moment kiedy znacznie zwiększyli ilość stosowanego przez nich środka psychoaktywnego, bądź zachowania. Wszystkie z tych osób łączy jedno – straty jakie ponoszą w wyniku swojego uzależnienia. Początkowo często nie widzą owych strat, dostają nieliczne informacje ze strony otoczenia, bliskich że coś się dzieje, że alkohol pojawia się zbyt często, lub prawie nie ma ich w domu z powodu nadmiernego zaangażowania w pracę. Informacje te bagatelizują nie dopuszczając faktu uzależnienia. W pewnym momencie kolejne konsekwencje powodują jednak podjęcie decyzji o szukaniu pomocy u specjalisty.

Czym jest psychoterapia uzależnienia?

Zgłaszając się po pomoc na pewno zastanawiasz się w jaki sposób rozmowa może leczyć, na czym w ogóle oparta jest terapia uzależnienia? Czy faktycznie działa? Liczne przykłady osób, które dzięki leczeniu radzą sobie z chorobą jaką jest uzależnienie potwierdza skuteczność owej metody pomocy. Zastanawiasz się od czego rozpoczyna się proces leczenia? Głównie od podjęcia Twojej decyzji o przyjściu po pomoc. Terapia polega wstępnie na odbyciu wizyty diagnostycznej związanej z określeniem na jakim etapie choroby się znajdujesz oraz na dobraniu przez terapeutę, właściwej metody leczenia, jego intensywności, miejsca, oraz formy. Jedną z najbardziej popularnych metod psychoterapii jest praca w podejściu integracyjnym, łącząca dostarczenie niezbędnej wiedzy o chorobie oraz konkretnych sposobów i metod radzenia sobie z utrzymaniem abstynencji, połączona z psychoterapią.

Wydaje Ci się, że wiesz dużo na temat uzależnienia? Możesz się mylić, większość osób zgłaszających się na leczenie nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu tego czym jest norma w przyjmowaniu środka, na przykład alkoholu, gdzie jest granica w stosowaniu środka psychoaktywnego, kiedy mówimy już o uzależnieniu. Następnie w jaki sposób rozpocząć proces zmiany i z jakimi poszczególnymi etapami ta zmiana wiąże się dla osoby podejmującej decyzje o leczeniu, czyli co będzie się ze mną działo po podjęciu terapii, jakie będzie moje samopoczucie i problemy jakie napotkam w procesie trzeźwienia. Terapia odbywa się w formie indywidualnych oraz grupowych spotkań psychoterapeutycznych. Dlaczego grupa? Grupa działa jak lustro, możesz zobaczyć, że inne osoby mają podobne problemy, uzyskać wsparcie, ale i informację na temat tego co robisz niewłaściwie. Praca nad uzależnieniem z psychoterapeutą dodatkowo motywuje, działa wspierająco, określa konkretny do osiągnięcia efekt leczenia. Psychoterapeuta to osoba, która pomaga z innej niż osoby bliskie perspektywy przyjrzeć Ci się problemom, Twojemu życiu i motywuje do wprowadzania w nim zmian w celu jego poprawy. Terapeuta w procesie leczenia uzależnienia planuje Twoje leczenie, jego przebieg, sprawdza postępy i wyznacza kolejne do osiągnięcia cele.

Kiedy zgłosić się po pomoc?

-Gdy po prostu zastanawiasz się czy ilość środka jaki stosujesz mieści się w normie

-Gdy widzisz lub dostajesz informacje od bliskich, że ilość środka jaki stosujesz jest zbyt duża, zwiększyła się

-Gdy pomimo samodzielnych prób ostawienia środka lub zachowania nadal nie dajesz sobie rady

-Gdy przeznaczasz zbyt dużo czasu i pieniędzy na używki

-Gdy zaczynasz zaniedbywać swoje sprawy na rzecz nałogu

-Gdy masz kłopoty, których chociaż częściową przyczyną jest używanie środka psychoaktywnego

-Gdy ponosisz konsekwencje zdrowotne, prawne, zawodowe, rodzinne z powodu nadużywania środka psychoaktywnego bądź zachowania nadmiarowego

 Pamiętaj! Nie wstydź się, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, gdyż uzależnienie to choroba postępująca, przewlekła, prowadząca do bardzo poważnych konsekwencji w tym do śmierci.

O autorze

Katarzyna Schilf – terapeuta, psycholog, Łódź

Znajdź lekarza - Umów wizytę - ZnanyLekarz.pl - Google Chrome 2014-12-11 15.39.06Kliknij i umów wizytę!

Komentarze: (0)