Starzenie się okolic intymnych

Ekspert Marta Mączka • 22 listopada 2015 • Komentarze:

Wraz z wiekiem starzeje się między innymi kobieca skóra, a proces ten obejmuje także okolice intymne. Ze względu na zmniejszoną produkcję esterogenów i gorszą funkcjonalność fibroblastów zarówno skóra, jak i śluzówka sromu oraz pochwy staje się cienka, wiotka, bardziej wrażliwa na infekcje i podrażnienia mechaniczne. Często dochodzi do tak zwanej atrofii skóry w wyniku zaniku tkanki podskórnej oraz do tak zwanej atrofii śluzówki. Aby powstrzymać te procesy stosujemy wiele metod. Jedną z nich jest aplikacja kwasu hialuronowego.

Kobiety, u których dochodzi do zaniku warg sromowych większych obserwują ich zwiotczenie, pobrużdżenie, a przy tym nienaturalne wydłużenie warg sromowych mniejszych, pozbawionych zewnętrznej ochrony. Sprzyja to odczuwaniu dyskomfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego podczas współżycia czy codziennej aktywności. W celu zapobieżenia takim problemom wargi sromowe większe wypełnia się preparatem zawierającym kwas hialuronowy.

Jak wymodelować wargi sromowe?

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w skórze człowieka, w przestrzeni międzykomórkowej. Jest on wytwarzany przez fibroblasty podobnie jak kolagen, a do jego funkcji należy podtrzymywanie i odżywianie składników budulcowych skóry, ochrona ich przed wolnymi rodnikami, a także pobudzanie produkcji włókien kolagenowych. Poza tym kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że wiąże bardzo dużo cząsteczek wody, a poprzez to oddziałuje na prawidłowe nawilżenie skóry. Podczas naturalnego procesu starzenia fibroblasty produkują coraz mniej kwasu hialuronowego i mniej włókien kolagenowych, co prowadzi do przesuszenia, zwiotczenia i ścieńczenia skóry. Dlatego właśnie, aplikując kwas hialuronowy nie tylko udaje się wymodelować wargi sromowe, ale także przy okazji je ujędrnić, poprzez to ich wiotkość i pobrużdżenia znikają na długie miesiące.

Jakimi preparatami wykonuje się zabieg modelowania warg sromowych?

Preparaty kwasu hialuronowego różnią się między sobą usieciowaniem, czyli odsetkiem wiązań krzyżowych, poza tym stężeniem kwasu hialuronowego, wielkością cząsteczek kwasu hialuronowego, substancjami wiążącymi i dodatkowymi, a tym samym stabilnością, lepkością, biokompatybilnością, co rzutuje na zasadniczą kwestię – na czas utrzymywania się i jakość efektu wypełnienia tkanek. Na polskim rynku są już dostępne atestowane, lekarskie, resorobowalne implanty na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego, które podaje się w okolice intymne: Desirial i Neauvia. Są to preparaty mające właściwości higroskopijne, odbudowujące, stymulujące regenerację i wzrost elastyczności tkanek poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu.

Jak przebiega zabieg modelowania warg sromowych?

Po zakwalifikowaniu pacjentki do zabiegu zostaje zastosowane znieczulenie. Skóra jest smarowana znieczulającym kremem z lignokainą. Następnie wykonywane są śródskórne iniekcje wybranym kwasem hialuronowym. Preparat podawany jest kaniulą, a następnie rozprowadzany odpowiednimi ruchami dłoni lekarza. Po równomiernym ułożeniu preparatu zabieg zostaje zakończony. O możliwe powikłania po zabiegu i o zalecenia zapytaj lekarza w gabinecie. Zabieg trwa od 20 do 30 minut i zawsze jest wykonywany przez lekarza.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu modelowania warg sromowych?

– nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aplikowanego preparatu
– choroby autoimmunologiczna w wywiadzie, alergie
– czynne choroby nowotworowe
– czynne skórne infekcje wirusowe
– czynne skórne infekcje bakteryjne
– ciąża i karmienie piersią
– skłonność do tworzenia ziarniniaków
– skłonność do tworzenia bliznowców
– przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, a także chorobowe zaburzenia krzepnięcia
– wiek poniżej 18. roku życia

W jakim czasie po zabiegu pojawią się jego efekty i jak długo będą się utrzymywać?

Po aplikacji kwasu hialuronowego zwiększenie objętości warg sromowych czy redukcja ich asymetrii widoczne są od razu po zabiegu, jakkolwiek ostateczny, pełny efekt powinien być osiągnięty po około 2 – 3 tygodniach. Po takim czasie odbywa się wizyta kontrolna, podczas której lekarz i pacjentka oceniają efekt zabiegu i podejmują wspólną decyzję odnośnie do ewentualnej konieczności wykonania zabiegu dodatkowego. Satysfakcjonujący efekt, który udaje się uzyskać po 1 – 2 zabiegach aplikacji kwasu hialuronowego utrzymuje się około 12 – 18 miesięcy. Po tym czasie należy wykonać tak zwany zabieg podtrzymujący.

W celu podtrzymania satysfakcjonującego efektu po aplikacji kwasu hialuronowego należy zastosować się do zaleceń, o których szczegółowo informuje lekarz podczas zabiegu.
Aktualnie, modelowanie warg sromowych odbywa się także często z zastosowaniem autologicznego tłuszczu – czyli własnych komórek tłuszczowych pobieranych na przykład z brzucha czy pośladków. Natomiast jest to metoda dużo droższa od uprzedniej, dla zamożnych pacjentek, ze względu na to, że łączy liposukcję (np. nutacyjną, infradźwiękową) z wypełnianiem zmarszczek lub bruzd.

Pierwsza metoda wiąże się z kosztem około od 800 do 2500 zł, natomiast druga od około 4000 do 8000 zł.

The post Starzenie się okolic intymnych appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)

Ekspert