Zdjęcie uśmiechniętej dziewczynki u stomatologa

Profilaktyka pięknego uśmiechu u dzieci

Napisano przez w Stomatologia13 kwietnia 2015 Brak komentarzy.

Lakowanie, lakierowanie, lapisowanie– to zabiegi często wykonywane u dzieci. Ze względu na podobne brzmienie nazw, czynności te nierzadko mylone są przez rodziców.

Lakowanie– to zabieg profilaktyczny, przeprowadzany w zębach przedtrzonowych i trzonowych (zarówno mlecznych, jak i stałych), a także w otworach ślepych górnych siekaczy stałych. Zaraz po wyrżnięciu zęby są słabo zmineralizowane i bardziej podatne na działanie kwasów w jamie ustnej. Ponadto głębokie i wąskie bruzdy uniemożliwiają dokładne wniknięcie włosia szczoteczki i oczyszczenia z resztek pokarmowych, co sprzyja namnażaniu się bakterii.
Zabieg lakowania polega na uszczelnieniu i spłyceniu bruzd i szczelin, dzięki czemu są odizolowane od niekorzystnych czynników, które mogą wywołać próchnicę, dodatkowo obecność fluoru w laku wzmacnia zęby.

Lakowanie jest bezbolesnym, szybkim i przyjemnym zabiegiem dla małego pacjenta. Można go wykonać już u 2-3 letniego pacjenta w ramach wizyty adaptacyjnej, przez co pozostaje w pamięci dziecka miłe skojarzenie po pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Lakierowanie– to także zabieg profilaktyczny, wykonywany w obrębie wszystkich zębów mlecznych jak i stałych. Polega na pokryciu wszystkich zębów preparatem z dużą zawartością fluoru, który wbudowując się w szkliwo czyni zęby bardziej odpornymi na działanie kwasów w jamie ustnej, przez co zmniejsza się ryzyko próchnicy.

Aplikowany lakier może być bezbarwny (głównie dorośli), żółty (dzieci), a także w różnych smakach, np. karmelowy, melonowy, wiśniowy, miętowy.

Lakierowanie wykonuje się u dzieci zwykle raz na 3-4 miesiące, natomiast u dorosłych raz na 6 miesięcy.

Lapisowanie– zabieg wykonywany w zębach mlecznych, polega na impregnacji zębiny zmienionej próchnicowo roztworem azotanu srebra, który w połączeniu z twardymi tkankami zęba tworzy białczan srebra odporny na próchnicę. Niestety efektem ubocznym jest przebarwienie tkanek na kolor czarny, Zabieg wykonuje się trzykrotnie w odstępach tygodniowych, a kolejna seria po 3 miesiącach. Lapisowanie wykonuje się w ubytkach, gdzie nie ma odpowiedniej retencji dla wypełnienia stałego (głównie zęby sieczne i kły).