Zwyrodnienie plamki żółtej a zaćma

4 odpowiedzi
Czy zdiagnazowane zwyrodnienie na plamce żółtej u kobiety lat 59 jest przeciwskazaniem do wykonania operacji zaćmy? Po badaniu lekarz wyraził konieczność zabiegu, jednocześnie przy okazji stwierdzono zwyrodnienie plamki żółtej. Lekarz nie mówił o tym, jako o przeciwskazaniu.
To dość złożony problem wymagający zaznajomienia się z konkretnym przypadkiem.
Pierwsze pytanie jakie należy zadać to czym spowodowane jest pogorszenie widzenia? zaćmą ? czy zwyrodnienim plamki?
Drugie pytanie to jakiego rodzaju zwyrodnienie występuję? mokre czy suche?

Jeżeli mamy do czynienie z mokrym AMD to NATYCHMIAST należy rozpocząć leczenie zastrzykami ( anty-VEGF). Operować można tylko wtedy gdy istnieje rzeczywiście zaćma przeszkadzająca w widzeniu a AMD jest wygojone ( przynjamniej chwilowo). Potem zostaje leczenie AMD.

Obawiam się że nie obejdzie się bez wiyzty u okulisty, który zajmuje się tymi dwoma schorzeniami.

Zwyrodnienie plamki żółtej nie jest przeciwwskazaniem do operacji zaćmy. Ostateczna Decyzja o operacji zaćmy należy do pacjenta, bowiem nie jest to zabieg ratujący życie. Należy jednak pamiętać ze w miarę upływu czasu widzenie bedzie sie coraz bardziej pogarszać, a operacja moze być trudniejsza .
Dzień dobry. Zwyrodnienie plamki żółtej jest najczęściej zmianą związaną z wiekiem. Jeśli zmiany są początkowe i niewielkie to jak najbardziej można operować zacmę . Chodzi o to , że przy zaawansowanych zmianach w plamce nie ma sensu operować gdyż usunięcie zaćmy nie poprawi widzenia a o to nam chodzi. Widzenie wtedy nadal będzie słabe z powodu uszkodzenia plamki. Trzeba zrobić badanie plamki między innymi OCT. Pozdrawiam Alicja Błażej-Waskiewicz Opticador ul.Wiejska 20 Warszawa
Witam
Trudno ocenić jaka była diagnostyka potwierdzająca zwyrodnienia plamki żółtej . Jeżeli to były tylko druzy to praktycznie nie ma p-wskazań . Poza tym można wszczepiać specjalne soczewki w trakcie zabiegu operacyjnego zaćmy . Można byłoby zadać pytanie czy jest tak duże obniżenie ostrości wzroku spowodowanego zaćmą że trzeba juz operować czy warto taki zabieg odroczyć. Ja zrobiłabym najpierw diagnostykę zwyrodnienia plamki tzn Angiografię fluorescseinową i SOCT a potem myślałabym o operacji zaćmy