Zwichnięcie stawu barkowego

6 odpowiedzi
Witam, 2,5 miesiąca temu w skutek upadku doznałem zwichnięcia prawego braku. Po ok 4 godzinach został on "nastawiony" w szpitalu, dalsze leczenie - konsultacje są prowadzone u jednego z miejscowych lekarzy ortopedów. Na chwilę obecną jestem po rehabilitacji - jonoforezie, krioterapi, oraz ćwiczeniach czynno-biernych. Niestety do dnia dzisiejszego ręka ma bardzo ograniczony zakres ruchu, boli, a przy próbie jej podniesienia do góry z ręką podąża cały staw-obojczyk. Do dnia dzisiejszego nie odzyskałem czucia w przedramieniu. Targają mną wątpliwości więc chciałbym zapytać czy po przeszło dwóch miesiącach są to naturalne ograniczenia ruchowe? czy powinienem zgodzić się na podanie Diprophos ? czy w czasie wizyt powinno wykonać się badanie USG czy jest zbyteczne przy takim urazie ?
Przy ogranicznej ruchomości biernej i czynnej badanie USG może być mało diagnostyczne- badanie st. ramiennego musi być badaniem dynamicznym!!!
Raczej zaproponowałbym badanie MRI- rezonansem magnetycznym z oceną jednoczesną splotu ramiennego, ewentulanie poszerzenie diagnostyki o badanie EMG.
Co do Diprophosu- zależy od rozpoznania i wskazań, przy barku zamrożonym i silnie bolesnym do rozważenia, przy podejrzeniu zmian pourazowych z możliwym uszkodzeniem struktur ścięgnistych- nie!
Powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Nie są to normalne dolegliwości. Należałoby się temu przyjrzeć. Można zacząć od USG - jest tańsze niż MRI, a prawidłowo wykonane daje dużo przydatnych informacji. Dolegliwości, które Pan opisuje mogą odpowiadać uszkodzeniu więzadeł stawu barkowo-obojczykowego.
Dziękuję za pytanie.
Podstawową kwestią jest prawidłowe, anatomiczne nastawienie stawu, a więc weryfikacja radiologiczna repozycji. Nie wiem czy repozycja została potwierdzona zdjęciem rtg po nastawieniu. Badanie USG często okazuje się pomocne w kwestii wyjaśnienia uszkodzeń tkanek miękkich, które również mogą być przyczyną ograniczenia zakresu ruchu. Przed wyjaśnieniem przyczyny obecnych dolegliwości sugerowałbym nie decydować się na tym etapie na iniekcję sterydową.

z wyrazami szacunku
dr n. med.
Paweł Zalita
Powrót do zdrowia po tak ciężkim urazie często trwa wiele miesięcy. Podanie leków musi Pan konsultować bezpośrednio z lekarzem prowadzącym.
Witam,
w takim wypadku warto wykonać badanie EMG - pozwoli ono ocenić potencjalne uszkodzenie nerwów obwodowych. Badanie USG i fizykalne wydaje mi się koniecznością.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Polecam wykonać dokładnie badanie neurologiczne( ze względu na zaburzenia czucia) oraz kliniczne stawu ramienno-łopatkowego oraz barkowo- obojczykowego . Z badań obrazowych najdokładniejszy będzie MRI - celem oceny możliwego w tym przypadku uszkodzenia obrąbka stawowego czy też stożka rotatorów . Diprophos działa jedynie objawowo.