Zwapnienie tętnic szyjnych

6 odpowiedzi
Zwapnienie tętnic szyjnych u kobiety 70 lat, oczopląs, przepisane ze szpitala leki nie pomagają, czy chirurg naczyniowy jest w stanie zrobić coś więcej ?
Szanowni Państwo,
Zwężenia tętnic szyjnych i kręgowych mogą powodować cechy przejściowego niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego lub być przyczyną nieodwracalnych zmian (np udar mózgu), a więc mogą powodować różne zmiany neurologiczne. Chirurdzy naczyniowi zajmują się leczeniem zwężeń tętnic szyjnych. Daleko nie wszystkie zwężenia są wskazaniem do leczenia operacyjnego, czy wewnątrznaczyniowego. O tym decydują stopień zwężenia oraz objawy. Pierwsze, co należy zrobić, to wykonać nieinwazyjną diagnostykę w USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych (badanie to również wykonują chirurdzy naczyniowi). W zależności od wyniku, podejmowana jest decyzja o dalszym postępowaniu. Każdy chory ze zwężeniem tętnic szyjnych powinien znajdować się pod stałą kontrolą, ponieważ zmiany mogą powiększać się. Często koniecznym jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, a czasami i leczenia operacyjnego. Istnieją dwie metody leczenia: trombendarterektomia - operacyjne usunięcie zmian miażdżycowych oraz angioplastyka (wewnątrznaczyniowe poszerzenie tętnicy za pomocą balonu) z wszczepieniem stentu.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, jaki jest wynik badania USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych ? pozdrawiam
Zwapnienia w tętnicach szyjnych, bez zwężeń i upośledzenia przepływu nie są wskazaniem do leczenia operacyjnego.
Dzień dobry. Samo zwapnienie tętnic szyjnych nie jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego (przez chirurga naczyniowego!). Ważne jest jak mocno zwężone są tętnice szyjne - przede wszystkim szyjna wewnętrzna i czy zwężenie powoduje zaburzenia neurologiczne. Wskazana jest zatem dodatkowa konsultacja neurologiczna i badania obrazowe! Jeżeli zwężenie jest istotne i odpowiada za zgłaszane dolegliwości, to faktycznie chirurg naczyniowy może pomóc. Jeżeli natomiast zwężenie nie wiąże się z objawami - jest bezobjawowe (oczopląs może mieć rownież inne podłoże), to leczenie zabiegowe może nie przynieść poprawy a jedynie sprowadzić ryzyko powikłań z udarem włącznie. Udarem, w przypadku którego operacja powinna być leczeniem prewencyjnym.
Kłaniam się, Jacek Kurnicki.
Witam
Oczopląs nie jest bezpośrednio związany z patologią w tętnicach szyjnych.
Chirurg naczyniowy może wykonać usg doppler tętnic szyjnych i ewentualnie rozpoznać bezobjawowe istotne zwężenie tętnicy szyjnej oraz zalecić dalsze postępowanie.
Pozdrawiam
Jeżeli zwężenie tętnic szyjnych > 70% lub >50 % po udarze lub z objawami neurologicznymi to tak. Samo zwapnienie nie jest wskazaniem do zabiegu.