Źródło trądziku

7 odpowiedzi
Mam 23 lata i od ponad 10 lat mam problem z trądzikiem. Na twarzy (całej, ale głównie szczęka), dekolcie oraz ramionach. Lekkie krostki zaczęły się jeszcze przed pierwszą miesiączką, w podstawówce. Jako nastolatka korzystałam z pomocy dermatologów i różnych antybiotyków. Nie pomogło nic, potem jeszcze odczulałam się na pyłki traw. Między 16 a 21 rokiem życia trądzik osiągnął swoje apogeum. Od dwóch lat nie jem nabiału i przetworzonej żywności, postawiłam na zdrowe odżywianie, picie ziół i aktywność fizyczną. Chciałabym, żeby moja walka z trądzikiem była jak najbardziej naturalna. Używam również kwasu salicylowego i glikolowego do złuszczania i pielęgnacji. Parę miesięcy temu mój trądzik generalnie złagodniał i cieszyłam się ze zmiany stylu życia, natomiast niedawno znowu miałam wysyp na ramionach i szczęce. Zauważyłam, że mój problem wraca, kiedy jestem pod wpływem stresu, niestety jestem bardzo podatna. Zrobiłam testy hormonalne - mam, jak powiedziała pani doktor, LEKKO podwyższone męskie hormony. Wcześniej nigdy nie korzystałam z antykoncepcji, bo chciałam poznać najpierw źródło trądziku. Jestem świadoma, że antykoncepcja nie zawsze jest wybawieniem. Czy powinnam szukać dalej - zrobić wymaz skórny itp.? Chciałabym leczyć przyczynę, a nie zaleczać skutki.
Zmiany tego typu (oprócz zaburzeń hormonalnych) mogą być prowokowane także przez tzw. ropne ogniska wewnątrzustrojowe np. próchnicze zęby i ropne migdałki, jeżeli nie były badane warto udać się do odpowiedniego specjalisty przed podjęciem leczenia tego typu zmian skórnych.

Szanowna Pani,

Trądzik występuje u 100% nastolatków i 40% kobiet w 25 roku życia. Nie jest chorobą nietypową i powinno się go leczyć. Nie ma również związku z alergią na pyłki i immunoterapią swoistą (tzw. odczulaniem).

Nabiał jest jednym z pokarmów o udowodnionym wpływie na nasilanie trądziku, ale nie warto całkowicie z niego rezygnować.

Zioła w leczeniu trądziku są stosowane zwyczajowo i większość badań nad ich skutecznością była wykonywana na grupach 10-60 osób bez kontroli grupy placebo (osób nieotrzymujących leczenia) - stąd, ich skuteczność jest wątpliwa i nie rekomenduje ich żadne towarzystwo naukowe.

Napisała Pani o badaniach hormonalnych, jednak nie mając pełnej wiedzy na temat tego jakie badania były zrobione, w jakiej fazie cyklu, czy zostala Pani poinformowana jak się do nich przygotować i czy nie brała pani leków które mogą fałszować wyniki tych badań, ta informacja jest nieprecyzyjna i trudno się do niej odnieść jako przyczyny. Pewna określona grupa leków antykoncepcyjnych jest używana jako leki wspomagające w leczeniu trądziku, ale nie zastępuje zasadniczego leczenia. By leki były dla Pani bezpieczne, konieczne jest ocena potencjalnego podłoża hormonalnego i ew. przeciwskazań do takiego leczenia.

Wymaz skórny w trądziku można rozważyć w przypadku zlicznych ropnych zmian. W innych przypadkach nic nie wnosi do leczenia. Wiadomo,że pewną rolę odgrywa maczugowiec Propionibacterium acnes, ale kluczowe mechanizmy trądziku zależą od nadprodkcji łoju i to na nie jest ukierunkowane leczenie.

Jeżeli chce Pani leczyć trądzik sama, jest to Pani wolna decyzja, ale polecam dać jednak szansę lekarzom, których odwiedzają rocznie setki osób z tą chorobą i ktorzy potrafią ją poprawnie diagnozować i dać szansę na ustąpienie objawów trądziku.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Szanowna Pani

w XXI-wieku stosując odpowiednio dobrane leki można u znakomitej większości pacjentów skutecznie wyleczyć trądzik. Metody wspomniane przez Panią (dieta, peelingi/kwasy) mają jednak wyłącznie działanie wspomagające. Osobiście nie czekałabym aż trądzik samoistnie ustąpi, bo najnowsze badania nad trądzikiem wskazują, że może to niestety nigdy nie nastąpić (wbrew obiegowym opiniom, że trądzik ustępuję "po ciąży"). Co do leków hormonalnych, to być może są konieczne (jeśli uzna tak ginekolog), ale na pewno na trwałe nie rozwiążą one problemu trądziku, mogą co najwyżej chwilowo zmniejszyć jego nasilenie (choć u części pacjentek, efekt jest wręcz odwrotny).
Jeśli chce się Pani skutecznie WYLECZYĆ z trądziku - zapraszam na wizytę!
Pozdrawiam!
Dr ARW
Witam,
jeżeli są podwyższone hormony to one są żródłem trądziku, a leczenie hormonalne będzie skuteczne.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Popwinna być Pani pod opieką specjalisty dermatologa, który zadecyduje o ew. konieczności wykonania badań dodatkowych i ustali właściwe leczenie. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Prawdopodobnie Pani problemy skórne wynikają z zaburzeń hormonalnych i rzdziłabym udać się do ginekologa endokrynologa .Zdrowy tryb życia pochwalam ale myślę, że nie wyleczy on Pani z trądzika.
Wszystkie środki które Pani dotychczas stosowała leczą lub łagodzą objawy ale nie leczą choroby czyli trądziku. Niestety istnieje obecnie tylko jedyna metoda leczenia trądziku i nie należy ona do "naturalnych" jak Pani pisze. Jeśli nie skutkują doraźne sposoby radzenia sobie z tym problemem, pozostaje tylko kuracja izotretynoiną. Leczenie jest trudne, wymagające cierpliwości, dyscypliny pacjenta, wiedzy i doświadczenia lekarza prowadzącego ale daje doskonałe efekty w ok 80% przypadków. Pozostałe 20% nie poddaje się leczeniu i trądzik mimo zastosowanych pełnych terapii może po pewnym czasie nawracać. Trzeba mieć więc świadomość trudności leczenia trądziku. Z uwagi na działanie uszkadzające płód przez te leki konieczne jest w trakcie leczenia stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub wkładki domacicznej. Wybór metody postępowania leczniczego pozostaje po Pani stronie, jednak zwlekanie z rozpoczęciem skutecznego leczenia powoduje powstanie trudno usuwalnych lub nieusuwalnych zmian bliznowych i przebarwień. Musi mieć też Pani świadomość tego, że żadne inne leki i preparaty nie zlikwidują trądziku a pomagają jedynie w redukcji jego objawów. Części pacjentów wystarcza więc zastosować przy lżejszych postaciach choroby lżejsze terapie ale część pacjentów wymaga złożonego i trudnego leczenia. Jak widać z opisu Pani jak dotąd nic z dotychczas stosowanych metod nie pomogło. Pani przypadek wymaga specjalistycznych badań, sprawdzenia, czy nie ma Pani ognisk siejących, zastosowania diety, wykluczenia części pokarmów oraz rozpoczęcia kompleksowego leczenia.