Żółtaczka u noworodka

2 odpowiedzi
Witam mam pytanie odnośnie zoltaczki u noworodka. Otóż w środę urodziłam córkę a dzisiaj wyszłam już do domu (sobota). Corka Przechodzi od 2 dnia zoltaczke ale jest ok bez żadnych naswietlen ani innych rzeczy. Lekarz mówił że wszystko jest ok bo codziennie to pytałam czy córka nie ma jen silnej bo jest żółta na twarzy... przeraża mnie to że jestem w domu i nie wiem czy ona ustąpi czy pogorszy... Ile czasu może się ona utrzymywać? Kiedy do lekarza jeżeli będzie coś nie tak i jak mam rozpoznać gdy będzie coś nie tak? Słyszałam że nie leczona jest poważnie groźna... córka ogólnie ma ciemna karnacje i może dlatego bardziej widać ten kolor żółty. Lekarz na obchodzie brał mała i sprawdzał plecy pupę brzuch... Proszę mi powiedzieć kiedy się udać do lekarza, na co mam zwracać uwagę przez te kilka dni w domu z dziecka żółtaczka?
Jeżeli cokolwiek Panią zaniepokoi, lepiej skonsultować się z lekarzem, który zbada dziecko i powie, czy wszystko jest w porządku. W niektórych placówkach można wykonać szybki pomiar stężenia bilirubiny i rozwiać wątpliwości.

żółtaczka u dziecka karmionego piersią może trwać nawet 3 miesiące, jej nasilenie/stopień można ocenić na podstawie oglądania dziecka, jeśli żółte są dłonie i stópki jest to objaw niepokojący i należy wtedy wykonać oznaczenie poziomu bilirubiny, za poziom bezpieczny uważa się wyniki poniżej 15 mg% (bilirubina całkowita), kolejnym niepokojącym są białe - odbarwione stolce, w takim przypadków należy oznaczyć poziom bilirubiny bezpośredniej, interpretacja należy już do lekarza,