Zmniejszenie żołądka

8 odpowiedzi
Witam,
czy jest możliwość przeprowadzenia operacji zmniejszenia żołądka przy bmi 30. Dodam, ze wiele lat leczylam sie specjalistycznie w zwiazku z kompulsywnymi zaburzeniami odzywiania. Nie radze sobie z problemem. Leki przynosza wiele skutkow ubocznych nie do zniesienia a kilogramy wracaja z nawiązką. Depresja razem z nimi. Zalezy mi na tej operacji aby raz na zawsze poradzic sobie z tym problemem.
BMI 30 nie jest wskazaniem do chirurgicznego leczenia. Za granicę przyjmuje się wartość BMI >40 lub przy obecności współistniejących chorób takich jak cukrzyca, ciężkie zwyrodnienie stawów itd. Proponuję skontaktować się z chirurgiem przeprowadzającym tego typu zabiegi celem bliższych informacji.

Szanowna Pani,

Przy BMI poniżej 35-40 nie ma wskazań do zastosowania leczenia bariatrycznego. Leczenie taki podejmuję się w przypadku mniejszej otyłości jeżeli istnieją dodatkowe wskazania, np. cukrzyca czy niewydolność serca. Proszę pamiętać, że operacja jest dużą ingerencją w organizm i zawsze niesie ze sobą ryzyko powikłań. W chirurgii żołądka powikłania takie są częsta, mogą być bardzo ciężkie, a nawet śmiertelne. Postępowanie psychologiczne, dietetyczne oraz ruch są w Pani sytuacji postępowaniem z wyboru i na takiej terapii powinna się Pani skoncentrować.

Serdecznie życzę sukcesu, dużo siły i zdrowia.
Z poważaniem,

dr n. med. Michał Lewandowicz
Niestety nie zajmuje się chirurgią otyłości. Należy skonsultować się ze specjalistą z zakresu tzw. chirurgii bariatrycznej. Pozdrawiam!
po operacji zmniejszenia zołądka tez trzeba przestrzegać diety może najpierw spróbowć przed każdym posiłkiem wypic litr wody- tez wypełni czesć żołądka i nie będzie można dużo zjeśc .Zoładek po zabiegu tez kiedyś się rozpręzy ,ale wracając do pytania .w ocenie pacjenta nie tylko waga jest wazna ale również to jak tkanka tłuszczowa jest rozmieszczona
Dzień dobry. Najniższe BMI do kwalifikacji do operacji bariatrycznej (np. zmniejszenia żołądka) to 35 kg/m2.
BMI 30 to pierwszy stopień otyłości i operacje w tym stopniu zmniejszenia żołądka nie są polecane. W tym stopniu byłbym raczej za implantacją balonem do żołądka.
Dzień dobry,
Do operacji zmniejszenia żołądka kwalifikuje się zwykle pacjentów z BMI>40 lub 35 w przypadku współwystępowania innych patologii, z tym że uwzględnia się najwyższą osiągniętą masę ciała pacjenta. Redukcja masy ciała w okresie leczenia zachowawczego nie jest przeciwskazaniem do leczenia operacyjnego . Myślę że wartość BMI nie jest tutaj najważniejsza , jeśli jest to duży problem dla pacjenta należy podejść indywidualnie do sytuacji i wziąść pod uwagę leczenie operacyjne. Oczywiście decyzja o zabiegu jest poprzedzona wieloma badaniami i konsultacjami specjalistycznymi. Polecam kontakt z jednym z ośrodków leczenia otyłości .

pozdrowienia
Dr med. Grzegorz Szczęśniak
Nie mam doświadczenia w tej dziedzinie.Nie potrafię odpowiedzialnie Pani doradzić.Więcej na ten temat wie gastroenterolog