Zmiany w kręgosłupie szyjnym - co to oznacza?

4 odpowiedzi
Z uwagi na częste bóle w karku (na pograniczu z szyją) oraz głowy (zwłaszcza przy wahaniach pogody) w lipcu miałam zrobiony mr kręgosłupa szyjnego. Oto jego wynik:
Badanie MR kręgosłupa wykonano w sekwencji TSE, SPAIR i DRIVE 3D SENSE w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.

Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z tworzeniem patologicznej kyfozy ze szczytem na poziomie C5-C6. Trzony kręgowe prawidłowej wysokości z osteofitozą na przednich i tylnych krawędziach trzonów. Krążki międzykręgowe z dehydratacją od C2 do C7 i zwężeniem C5-C7, poza tym prawidłowej wysokości bez zmian patologicznych. Uwypuklenie pierścienia włóknistego C3-C4. Na poziomie C4-C6 widoczna 2 mm centralna przepuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia szyjnego. Na poziomie C5-C6 widoczna 3 mm centralno-boczna prawostronna podwięzadłowa aktywna protruzja krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia szyjnego. Umiarkowane zwężenie kanału kręgowego. Rdzeń szyjny bez zmian patologicznych.

Co to oznacza na prosty język – czy jest to stan do rehabilitacji, czy raczej nastawić się na operację? Nadmieniam, że mam 56 lat.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.
Przy opisywanych dolegliwościach leczenie należy zacząć od rehabilitacji. Gdyby pojawiły się bóle i drętwienie P ręki konsultacja neurochirurgiczna była by wskazana. Jeżeli po rehabilitacji nie nastąpi poprawa do rozważenia wykonanie MR głowy. Pozdrawiam

Dobry wieczór,
Kwalifikację do leczenia przeprowadzam wyłącznie na podstawie przeprowadzenia badania lekarskiego i oceny wyników badań obrazowych. Bez tego moja odpowiedź ma jedynie charakter orientacyjny, nie można jej uważać za poradę lekarską. Zapraszam do gabinetu – lista miejsc, w których przyjmuję jest wyszczególniona na moim profilu.
Z wyrazami szacunku,
Krzysztof Zapałowicz, neurochirurg
Dyskopatia - można operować
Dobry Wieczór.
Z relacji wynika, że dolegliwości dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa bez promieniowania do kończyn górnych. Opis rezonansu świadczy niestety o nasilonych zmianach zwyrodnieniowych.
Zawsze warto rozpocząć leczenie od działań rehabilitacyjnych. Dopiero w przypadku braku ich efektów konieczne jest przemyślenie ewentualnego leczenia inwazyjnego.
Oczywiście jest to tylko bardzo wstępna opinia - bez zbadania pacjenta i oglądnięcia badań obrazowych brak jest możliwości zbudowania w pełni profesjonalnej opinii.

Życzę dużo zdrowia.
Krzysztof Majchrzak