Zmiany po urazowe w obrębie kości udowej.

1 odpowiedzi
8 lat temu miałem uraz kolana: silne wykręcenie kolana + zerwanie faldu maziowego , miałem również artroskopię. W czerwcu podczas koszenia przeskoczyło mi w kolanie i kolano opuchło. Po smarowaniu maściami opuchlizna zeszła, jednak miałem dalsze problemy z chodzeniem (kolano bolało, często przeskakiwało). Wybrałem się do ortopedy, ktory skierował mnie na rezonans. Rezonans wykazał:

Badanie MR lewego stawu kolanowego wykonano aparatem Siemens Magnetom 1,5T, uzyskując obrazy T1- i T2-
zależne, bez oraz z saturacją sygnału tkanki tłuszczowej, w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych.
Dane ze skierowania: Stan po urazie.
W obrębie przednio-bocznej części kłykcia bocznego kości udowej widoczny jest obszar stłuczenia chrząstki oraz kości
podchrzęstnej o szerokości do 2cm (w miejscu korespondującym z rogiem przednim łąkotki bocznej).
Łąkotki kolana prawidłowej objętości i intensywności sygnałów bez cech uszkodzenia.
Więzadła krzyżowe oraz poboczne o zachowanej ciągłości.
Cechy bocznego przyparcia rzepki z niewielkim zatarciem obrysów troczka przyśrodkowego rzepki.
Nieznacznie zwiększona ilość płynu w jamie stawowej.
Innych zmian nie stwierdza się.
Wnioski:
Zmiany pourazowe w obrębie kości udowej.

Od czasu do czasu jednak dalej przeskakuje mi w kolanie, jednak ortopeda stwierdził, że jestem sprawny i kolano nie kwalifikuje się do żadnego zabiegu/rehabilitacji. Mogę wrócić do uprawiania sportów i na leczenie wyśle mi jak mi się znów będę mieć kolejny uraz.
Chciałbym zapytać czy diagnoza jest poprawna? Czy można jakoś zapobiec w przyszłości urazowi?
Trudno określić opis sugeruję możliwa niestabilnośc rzepki . Musiał bym zobaczyc obrazy z rezonansu i oczywiście Pana zbadać bo to jest najważniejsze Pozdrawiam