Zmiana mleka u dziecka

4 odpowiedzi
Witam, proszę o informacje w jaki sposób zmienić 3,5- miesięcznemu dziecku mleko /Nan Optipro1? Czy robić to stopniowo np. na początku dotychczasowe mleko i naprzemiennie z nowym, czy tylko nowe? Dodam,że przyczyną zmiany są zbyt częste- w każdą pieluszke i 1 raz w nocy wypróżnienia dziecka trwające już od 7 dni. Dziecko nie gorączkuje i zachowuje się normalnie, oprócz stolców,ktore sa zbyt czeste. Do tej pory dziecko robilo kupke 1-2 razy dziennie. Po konsultacji z pediatrą dostaliśmy probiotyk i nic się nie zmieniło, więc podejrzewam,że może być to wina mleka,które stosujemy już od momentu urodzenia.Pozdrawiam i proszę o poradę.
oba sposoby są dopuszczalne

przede wszystkim trzeba zastanowić się nad przyczyną dolegliwości:
należy sobie odpowiedzieć na pytania:
1. - Czy dziecko nie ma infekcji jelitowej (np. campylobacter może przebiegać łagodnie, nie dawać uogólnionych objawów, a powodować zwiększenie ilości stolców),
2. - Czy dziecko nie ma dodatkowych problemów które mogą zwiększać ilość oddawanych stolców (np. ząbkowanie, infekcją dróg moczowych, zapalenie ucha) ?,
3. - Czy dziecko nie ma alergii pokarmowej (wtedy należy zmienić mleko na hipoalergiczne),
Odnośnie samem zmiany mleka - składy mlek dla dzieci są ustalone przepisami dyrektyw UE i różnią się tylko dodatkami i często smakiem, dziecko w wieku 3,5 miesiąca jest już przyzwyczajone do smaku otrzymywanego mleka, dlatego przy drastycznej zmianie może odmawiać przyjmowania nowego mleka, dlatego proponuję zmianę stopniową - np. można brać kilka miarek starego i kilka nowego mleka i w kolejnych dniach zwiększać proporcję na korzyść nowego mleka i stopniowo wycofać się ze starego, nie ma tutaj jednej uniwersalnej reguły.
PS - badanie w kierunku camylobacter można zrobić w szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie - badanie płatne - wynik w ciągu 24 godzin, inne laboratoria też mają to w ofercie ale często na wynik czeka się tydzień i dłużej
Witam
Proponuję - o ile stan pociechy na to pozwala kontynuować probiotyk i pozostać przy dotychczasowym mleku. Probiotyk to środek naturalny który działa powoli,ale skutecznie. pozdrawiam
Dzień dobry. Należy stopniowo zamieniać jedną mieszankę na drugą. Podać 1 posiłek nowego mleka; po 2 dniach - 2 posiłki itd. W ciągu 8-10 dni można spokojnie zamienić mieszanki. Probiotyk warto podawać. lek. Cz. Czechyra