Zmagania z opryszczką na ustach

6 odpowiedzi
Od kilku tygodni zmagam się z opryszczką na ustach. Pojawia się, stosuje leki i znika, a za kolejny tydzień lub dwa pojawia się kolejna tylko w innym miejscu. W dzieciństwie miałam podobną sytuację, póżniej długa przerwa z kilkoma na cały rok. A teraz od początku roku sytuacja się pojawia, że mam ją coraz częściej. Co może być przyczyną występowania opryszki tak często i z jakim lekarzem mogłabym to sprawdzić.
Proponuję zacząć od dermatologa lub ew. lekarza chorób zakaźnych.

Dzień dobry. Najprawdopodobniej ma to związek z osłabieniem odporności, proponowałabym systematycznie przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, przyjmować leki, które podnoszą odporność. Najlepszy byłby preparat podawany domięśniowo, TF-X. Obawiam się jednak, że jest on obecnie niedostępny, więc w tej sytuacji proponuję Padma 28 doustnie. Warto też skontaktować się ze specjalistą chorób zakaźnych albo immunologiem. Pozdrawiam.
Warto przeprowadzić badania ogólne w celu wykluczenia zaburzeń odporności, które mogą objawiać się nawracającą opryszczką. Czasem , w uzasadnionych przypadkach można stosować dłuższą profilaktykę Heviranem.
Jest to opryszczka wywołana wirusem o tej samej nazwie. Występuje u osób z obniżoną odpornością. Proponuję zgłosić się najpierw do lekarza rodzinnego.
pozdrawiam Czesław Drozd
Witam serdecznie.
Wirus opryszczki pojawia się w trakcie spadku odporności.
Niestety, jeśli raz się nim zarazimy, będziemy nosicielami przez całe życie. Wirus uaktywnia się w sytuacjach takich jak:
-przemęczenie
-niedobór snu
-stres
-niedożywienie
-menstruacja
-infekcje
-narażenie na promieniowanie UV( nadmierne opalanie uaktywnia wirusa)
-narażenie na niskie temperatury
-używki - nikotyna, narkotyki, alkohol.
-niedobór witamin
Jeżeli opryszczka nawraca, nie, należy, tego bagatelizować-warto wykonać podstawowe (ewentualnie rozszerzone) badania laboratoryjne celem wykluczenia poważniejszych chorób, które mogą powodować u Pani spadek odporności i wzmożoną aktywność wirusa. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym celem ustalenia diagnostyki.
Pozdrawiam.
Coś co sprzyja wirusowi: osłabienie organizmu, w tym niedobory żywieniowe i witaminowe, dodatkowe zakażenie wirusem opryszczki, ekspozycja na promieniowanie UV= światło słoneczne. Proszę się skontaktować z lekarzem pierwszego kontaktu, on oceni sprawę i jeśli będzie taka potrzeba ew. poprosi dodatkowo o konsultację dermatologa.