zlamanie L2

7 odpowiedzi
Witam,

3 tygodnie temu zlamalam trzon kregu L2. Kiedy, przy takim urazie, mozna rozpoczac rehabilitacje i na czym ona polega?

pozdrawiam
Aleksandra
Witam serdecznie, rehabilitacje można zacząć już, a na czym będzie polegać ciężko jest powiedzieć nie widząc pacjenta i tego w jakim jest stanie. Zapraszam na konsultacje i ewentualne zaplanowanie zabiegów. Pozdrawiam, Ulma.

Rehabilitację można rozpocząć po ok. 8 tygodniach unieruchomienia, po potwierdzonym zroście kostnym. Polega na uruchomieniu segmentu zablokowanego po urazie w okolicy lub na poziomie złamania, poprzez odpowiednie zabiegi terapeutyczne, pracę ze stawami, mięśniami i powięzią.
Rehabililitacja przebiegac powinna dwustopniowo :
pierwszy etap powinien rozpoczac sie najszybciej jak to mozliwe i nedzie polegal na unaczynieniu uszkodzonych tkankach w celu szybkiej regeneracji.
Drugi etap to usprawninie za pomoca indywidualnie dobranych cwiczen, w celu przywrocenia pelnej sprawnosci
Okolicy L2 nie powinniśmy ruszać przez 6 tygodni, ale mięśnie leżące w sąsiedztwie i segmenty ruchowe kręgosłupa w sąsiedztwie L2 można ruszyć już teraz. Jest to też doskonały czas na delikatny trening stabilizacyjny i intensywny trening nóg przy stabilnym kręgosłupie lędźwiowym.
Dzień dobry. Już Pani powinna zajmując się tym wszystkim co jest zdrowe i niebolesne. W ten sposób zminimalizujemy zaniki mięśniowe i przyspieszy Pani powrót do pełnej sprawności
Witam
Rehabilitacja może być przeprowadzona w jak najszybszym czasie. Polega głównie na stabilizacji tułowia, sprawdzeniu postawy oraz na przywróceniu funkcjonalności każdego z ruchów (zależy czym Pani się zajmowała do tej pory i jakie aktywności towarzyszyły Pani na codzień).
Pozdrawiam,
Malwina Jachowicz
Witam. Jeżeli złamaniu nie towarzyszy ból, rozpoczynamy od ćwiczeń izometrycznych już po kilku dniach od urazu.