zlamanie L2

4 odpowiedzi
Witam,
2 tygodnie temu złamałam trzon kręgu L2. Ból powoli ustępuje, funkcjonuję w gorsecie. Od kiedy można wprowadzić rehabilitację po takim urazie? Czy po całkowitym zrośnięciu się czy można już teraz? Jeśli tak to na czym polega taka rehabilitacja? czy przeprowadza ją Pan? pozdrawiam
Witam Serdecznie, w przypadku złamań w obrębie kręgosłupa wstrzymałbym się z rehabilitacją do czasu pełnego zrostu trzonu co w przypadku dobrego gojenia wypada na okres ok 3-4 tygodnia. Chyba że lekarz zalecił rehabilitacje wcześniej. Istotne jest to jaka jest kondycja kości, czy nie ma Pani osteoporozy itp.

Witam. Można wprowadzić rehabilitację już teraz. Przed pełnym zrostem kręgu stosuje się zabiegi pośrednie czyli takie, które omijają bezpośrednie miejsce uszkodzenia. Celem ich jest zmniejszenie bólu, stymulacji procesów kościotwórczych, zmniejszenie mechanicznych naprężeń wywołanych przez inne tkanki, poprawa krążenia wokół urazowego miejsca.
Po uzyskaniu pełnego zrostu można i należy odtworzyć prawidłową biomechanikę kręgu L2 oraz całego kręgosłupa i miednicy. Dodatkowo należy odtworzyć prawidłowe funkcjonowanie mięśni głębokich , które ulegają osłabieniu w wyniku noszenia gorsetu.
pozdrawiam
Witam,
Osteopatia można wprowadzić od zaraz a ćwiczenia obciążające kręgosłup dopiero po kontrolnym rtg. Ja zajmuje sie osteopatią natomiast pracuje z nami Monika, która siedziała długo w USA igdIe nauczyła sie metody PNF, która jest dedykowana dla takich przypadków jak u Pana. Prosze zapisać sie do niej z wyprzedzeniem i do tego czasu mieć juz kontrolne rtg. U mnie na terapi popracuje nad wyrównaniem napięć, ktore mogą opóźniać gojenie i poprzeć prace powieziową można poprawić ukrwienie tkanek, co usunie stan zapalny.
Prosze wysłać mi mejlem Pana rtg po urazie bo nie wiem jaki rodzaj złamania Pan miał.
Pozdr
K.
Witam
Rehabilitacje nalezy wprowadzic od razu po urazie jednak w formie fizykoterapii tj. laser, pole magnetyczne. Natomiast rehabilitacja w formie masazy, terapio manualnej oraz cwiczen nalezy wprowadzic jedynie po calkowitym zrosnieciu kregoslupa.
Oczywiscie prowadze rehabilitacje w takich przypadkach.
Rafal Duda