Złamania, wapń we krwi, alternatywa zażywania suplementu wapnia a ilość wapnia we krwi

5 odpowiedzi
Kilka m-cy temu złamałam nogę,zastrzyki w brzuch, a teraz rękę, już bez zastrz. Chciałabym zacząć zażywać jakiś wapń dla wzmocnienia kości, ale wynik wapnia w bad.krwi i poprzednio po 2mies.od złamania wyniósł 2,62 i teraz jest podwyższony,choć mniej niż poprzednio. Teraz wapń wynosi 2,54 mmol/L a norma do 2,50. Wapń zjonizowany obliczony dla pH 7,40 wynosi 1,29 mmol/L a norma do 1,32.Fosfor nieorg.w sur.- 3,95 a norma do 4,50. Białko całk. 7,42 a norma do 8,70.Czy to świadczy, że mam za dużo wapnia, czy niekoniecznie lub jest źle wchłaniany.Czy mogę jednak zażywać wapń i w jakiej dawce, czy np. Calcium krystalicznie czyste-mleczan wapnia,tj.350 mg jonów wapnia w postaci mleczanu wapnia 3000 mg.
Nie ma potrzeby suplementować wapnia przy jego wysokim poziomie we krwi. Zawsze decyzję o stosowaniu suplementów należy uzgodnić z lekarzem ponieważ groźny dla organizmu może być zarówno niedobór, jak i nadmiar pewnych substancji (witamin, mikroelementów itp.). Jeżeli mamy niedobory wapnia w organizmie odbija się to m.in na gęstości kości. Aby ją ocenić należy wykonać badanie densytometrycznme - gęstość kości w porównaniu z tzw. optymalną masą kostną. Jeżeli wynik badania (tzw T-score) mieści się w granicach -1,5 do - 2,0 można stosować suplementację wapnia ale wraz ze zbilansowanym alfakalcidolem (witaminą D). Jeśli wskaźniki są niższe - należy podjąć leczenie preparatami alendronianów, ibandronianów i in, ale to już również pod kontrolą lekarza.

Bez istotnych danych klinicznych jak wiek i BMI oraz badania pacjenta trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli jest Pani/Pan w starszym wieku należy wykonać w pierwszej kolejności ocenę w kierunku osteoporozy - densytometrię.
Jestem lekarzem weterynarii, nie pomogę
Dzień dobry!

Pytanie powinno zostać skierowane do specjalisty infernisty lub endokrynologa.

Piotr Staszczuk
Witam,
gospodarką wapniową organizmu, oznaczeniem poziomu hormonów zajmują się lekarze interniści/endokrynolodzy.
Przy wysokich poziomach wapnia jego suplementacja nie jest wskazana. Proponowałbym wykonać badanie densytometryczne kości.