Zgrzytam zębami

1 odpowiedzi
Witam, mam 25 lat i zgrzytam zębami . Oczywiście mam nakładkę ochronną na zęby ale jest już bardzo porysowana. Zęby pomimo tego , że są wyleczone nie wyglądają dobrze ponieważ są bardzo starte . Moje pytanie teraz czy można te starte zęby odbudować i jaki jest koszt takiego leczenia ?
Z góry dziękuję za odpowiedz .
Zaawansowane starcie zębów w tak młodym wieku (25 lat) jest z pewnością wynikiem nieprawidłowości wymagającej szerszej diagnozy.
Zgrzytanie czy zaciskanie zębów jako skutek nieuświadomionej nadaktywności napięciowej lub ruchowej mięśni żujących nie jest zwykle jedyną odizolowaną przyczyną ścierania się zębów. Dość często to tylko konsekwencja: choroby okluzyjnej, czystej postaci bruksizmu lub najrzadziej występujących zaburzeń neurogennych.
Najczęściej występująca choroba okluzyjna (zgryz urazowy) ma zwykle również kilka składowych jak: uwarunkowane zębowo lub kostnie wady zgryzu, zaburzenia zębowe (wady szkliwa, źle wyrżnięte zęby ósme, przedwczesna utrata części zębów), zaburzenia pracy stawów, nadwrażliwość na stres.
Przy planowaniu leczenia, którego elementem powinna być pełna odbudowa utraconych zębów, najważniejsza jest właściwa diagnoza pozwalająca na rozpoznanie i jeżeli możliwe wyeliminowanie rozpoznanych nieprawidłowości.
Samo zastosowanie nakładki ochronnej (powinna to być to twarda szyna) to tylko działanie objawowe i ochronne. Specjalne szyny okluzyjne wykorzystuje się również w terapii stawów i mięśni jako jeden z elementów dłuższego procesu leczenia.
Odpowiadając na pytanie: tak można i powinno się odbudować zniszczone zęby, ale u każdego pacjenta należy zdiagnozować jego problem i zaplanować jego leczenie indywidualnie.
Pozdrawiam
Witold Kuroczko