zespół sjogrena - potworny ból gardła, czy jest szansa na zalecznie?

3 odpowiedzi
Witam,
Od pół roku cierpię na bolesne przełykanie śliny, po odwiedzinach u kilku laryngologów, gastrologów, endokrynologów, niezliczonej liczby badań zaczynam diagnozować się w kierunku sjogrena - oczekuję obecnie na wynik ANA, na razie odebrałam wynik RF - w normie, wydaje mi się że zaczyna brakować mi śliny i stąd ten ból, ciężko jest mi ją w ustach zebrać, jest pienista, krwawią mi dziąsła i pojawiła się próchnica, zrobiłam jeszcze usg ślinianek - radiolog nie widział nieprawidłowości, proszę o informację czy dodatni wynik ANA będzie już jakimś wskazaniem jeśli chodzi o zespół sjogrena?, oznaczę wówczas jeszcze anty-ro i anty-la, rozmawiałam na ten temat z laryngologiem, pytałam jeszcze o sialografię i biopsję ślinianek ale powiedział że od tych badań się odchodzi. Najważniejsza dla mnie informacja - czy jeśli zostanie stwierdzony zespół sjogrena to czy są pod niego leki - ale nie łagodzące objawy, które stosuje a które mi nic nie pomagają, a leki które przyczynią się do poprawy mojego stanu, zwiększą produkcję śliny tak żebym nie odczuwała bólu?, jaka jest szansa na złagodzenie objawów?, dodam że ból który mi towarzyszy od pół roku jest dla mnie tak silny, potworne kłucie, uczucie zawadzania, rany w gardle, że nie jestem w stanie prowadzić normalnego życia ..
Jeżeli ANA i przeciwciała anty-Ro i anty-La będą dodatnie i będzie tzw. suche oko ( poradzić okulisty ), to wówczas należy myśleć o zespole Sjegrena. Radzę także udać się do stomatologa i następnie do reumatologa. W zespole Sjegrena nie ma tak silnego, jak Pani opisuje, bólu gardła albo/i jamy ustnej.
pozdrawiam Czesław Drozd

Jeżeli zostanie potwierdzony zespół Sjögrena, stosuje się leczenie objawowe (od sztucznych łez, przez leki przeciwbólowe do sterydowych czyli przeciwzapalnych). Można złagodzić objawy, trudno jednoznancznie okreslić w jakim stopniu - dąży się do zapewnienia maksymalnego komfortu dla Pacjenta. Bardzo ważne przy nawet pod tego zespołu, jest sprawdzenie innych potencjalnie towarzyszących chorób autoimmunologicznych. Ich ew, wczesne wykrycie, pozwala na zapobieganie groźnym zmianom i nasileniu dolegliwości. Diagnostykę i leczenie prowadzi się równolegle.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
mądrzejsi diagnozowali i leczyli nie mam nic do zaproponowania w tym temacie