zespół obsesyjno kompulsywny

5 odpowiedzi
Witam,mam 34 lata i lecze sie na zespół obsesyjno -kompulsywny.Leczę się juz rok czasu,cały czas lekiem Efectin Er .Początkowo dawka 37.5 ,pozniej 75mg ,a teraz od wielu m-cy 150mg.Wszystko zaczelo sie od nerwicy lękowej.W moim przypadku mam pustke w głowie ,zaniki pamięci ,ale ten lek zadzialal na mnie i w duzej mierze wyleczył mnie.Zostało jeszcze kilka m-cy leczenia .Mam juz wykupione leki do konca mojego leczenia.Caly czas leczył mnie dobry lekarz psychiatra.Z tym,ze musialem do niego daleko dojezdzac,tj,kilkanascie godzin razem autobusem.Powiedzial mi jak mam dalej leczyc sie i potem bede schodzil na 75mg i 37,5 mg i koniec.Z tym,ze teraz bylem raz u innej lekarz w mojej miejscowosci i ona przepisala mi wlasnie leki .Moje pytanie jest ,czy biorac obecnie 150mg moge zwiekszyc do 225 mg zeby szybciej to doleczyc.Chcialbym chociaz ze 2-3 tyg.przyspieszyc ,a potem z 225 na 150 i po czasie 75 mg i 37.5.Mam w planach wyjazd i nie moge nic zrobic dopoki nie wylecze sie z tego.Czy jesli zwieksze dawke do 225mg to cos moze stac mi sie?Slyszalem o zespole serotoninowym ,ze ktos dostal biorac 300mg.A ja chcialbym max 225 mg.Prosze poradzic mi .
Pozdrawiam.
Szanowny Panie
Leczenie psychiatryczne wymaga w dużej mierze cierpliwości. Rozumiem Pana oczekiwania odnośnie przyspieszenia efektu terapii, ale moim zdaniem zwiększanie dawki leku zamiast spodziewanych korzyści może przynieść odwrotny efekt - m.in. z uwagi na wskazane przez Pana objawy niepożądane. Dlatego zalecam cierpliwość i skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym.

Nie należy samodzielnie, bez wiedzy lekarza zwiększać przyjmowanej dawki leku. Proponuję zgłosić się do lekarza prowadzącego i powiedzieć mu o planowanej podróży.
Drogi Panie! Choć dawka maksymalna Efectyny to rzeczywiście 335mg na dobę ale takiej nigdy nie polecałem. W leczeniu raczej nie sprawdza się zasada - większa dawka to szybsze wyleczenie. Radzę zastosować się do propozycji lekarza leczącego. Tym bardziej, że jego leczenie pomogło Panu. Pozdrawiam
Dzień dobry. Proszę Pana zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie są schorzeniem "które można szybciej doleczyć". Jeżeli dawka 150 mg jest u Pana skuteczna uważam, że powinien pan ją kontynuować. Odstawienie leków zaleca się zwykle po kilku latach terapii jednak nie zawsze wiąże się to z tym, że objawy nie wrócą. Uważam, że powinien Pan znaleźć lekarza psychiatrę bliżej swojego miejsca zamieszkania i z nim przedyskutować te wątpliwości. Pozdrawiam.
Dzień dobry, decyzję o potrzebie zwiększenia dawki powinien podjąć lekarz leczący. Nie jest tak że większa dawka leku skraca czas leczenia.Polecam książkę "Wolni od obsesji"Frank Tallis pozdrawiam lek. Piotr Znamirowski