Zespół cieśni nadgarstka a SM

12 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem osobą chorą na SM mam też rozpoznany zespół cieśni nadgarstka, który kwalifikuje się do zabiegu. Czy zażywając lek (Tecfidera) powinnam zmniejszyć dawkę przed zabiegiem? Jakie jest najlepsze znieczulenie (miejscowe czy ogólne) dla chorych na SM. Jakie mogą wystąpić komplikacje po zabiegu. Dziękuję na poradę .
Tego typu zabiegi raczej nie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym tylko miejscowym .Nie sądzę aby była konieczna modyfikacja zażywania leku. Spodziewany efekt zabiegu nie zawsze jest w pełni satysfakcjonujący pacjenta..Pozdrawiam

Witam, pytanie to proszę kierować do ortopedy. Pozdrawiam.
Dzien dobry,
to są pytania do neurologa i anestezjologa. Sam zespół cieśni z najczęściej operują ortopedzi.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Witam, te pytania należy skierować do neurologa prowadzącego leczenie tecfiderą - z punktu widzenia lekarza operującego raczej nie ma wskazań do redukcji dawki leku. Co do znieczulenia konieczna będzie rozmowa z anestezjologiem. Pozdrawiam.
Proszę kontaktować się z ortopedą. Pozdrawiam serdecznie.
Proszę zadać te pytania lekarzowi, który będzie operował
Szanowna Pani,

Myślę, że tę kwestię trzeba przedyskutować z Pani neurologiem prowadzącym leczenie SM. Wg mojej wiedzy nie ma przeciwwskazań do operacji - zwłaszcza w znieczuleniu miejscowym, które jest z natury bezpieczniejsze. Warto jednak upewnić się przed operacją, że wyniki badań (np. morfologii) są prawidłowe. Jest to jednak ogólnie rutynowe postępowanie, więc na pewno niezbędne badania zostaną przed operacją zlecone.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia.

dr n. med. Michał Lewandowicz
Pytanie do ortopedy
Leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka to zabieg wykonywany przez ortopedów. Proszę skontaktować się ze swoim neurologiem i ortopedą, który będzie wykonywał zabieg. Pozdrawiam!
Witam do zabiegu cieni nadgarstka wystarczające jest znieczulenie miejscowe. Ważne aby przed zabiegiem na co najmniej 10 dni nie zażywać leków przeciw krzepliwych w tym aspiryny. Jak każdym zabiegu chirurgicznym istnieje ryzyko powikłań od np. krwiaka w ranie pooperacyjnej. Ręka po takim zabiegu u różnych pacjentów w różnie długim czasie się regeneruje, zależy to między innymi od sytuacji wyjściowej. Od tego jak bardzo uszkodzony jest nerw pośrodkowy. To co powinno ustąpić w krótkim czasie po zabiegu to dolegliwości bólowe nocne. Natomiast powrót czucia ustąpienie drętwień może nawet trwać do roku. Lub jeśli nerw jest bardzo uszkodzony i np. pacjent jest w zaawansowanym wieku może nigdy nie powrócić do stanu idealnego. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
nigdy nie stosowałam Teclifera. Nie operuję również zespołu cieśni nadgarstka. Sugeruję konsultację neurologa na temat leku oraz chirurga ręki na temat zespołu cieśni nadgarstka.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Witam serdecznie. Niestety nie zajmuję się tą dziedziną chirurgii. Proszę pytać ortopedów. Pozdrawiam.