Zerwany mięsień ramienia

5 odpowiedzi
Kilka dni temu dzwigajac coś ciężkiego coś "strzelilo" w lewej ręce. Najprawdopodobniej zerwal się mięsień, jedna głowa mięśnia ramienia. Z pogotowia odeslali mnie z tabletkami przeciwbolowymi. Jak postępować w tym przypadku, czy konieczna jest operacja? zszycie mięśnia? czy rzeczywiscie mam to zostawić i oszczędzać lewa rękę?
Na podstawie takich informacji nie da się ustalić precyzyjnego sposobu postępowania. Konieczne jest badanie kliniczne i wykonanie badań dodatkowych.

Zapraszam na konsultację, dopiero badanie ortopedyczne pozwoli mi na odpowiedź na wyżej postawione pytanie.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
W przypadku zerwania głowy mięśnia dwugłowego ramienia (jak się domyślam) można odstąpić od operacji w niektórych przypadkach.
Warto jednak wykonać diagnostykę i dokładnie określić uszkodzony mięsień i ewentualną utratę funkcji.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Opisywane dolegliwości są najprawdopodobniej objawem uszkodzenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsa). Wskazania do leczenia operacyjnego tego typu urazu są bardzo ograniczone - zabieg jest rozległy, obręcz barkowa po zabiegu wymaga dość długiego unieruchomienia i następnie rehabilitacji a efekt leczenia jest niepewny. Wskazania do zabiegu mają głównie charakter kosmetyczny, ponieważ dolegliwości bólowe przy leczeniu zachowawczymi ustępują dość szybko, osłabienie siły mięśniowej ramienia jest nieznaczne a jedynym ujemnym aspektem jest asymetria ramienia w stosunku do strony zdrowej. Pozdrawiam. Michał Towstyga
Odnalezienie zerwanego kikuta m. dwugłowego ramienia jest zwykle trudną sztuką, szczególnie jeśli od chwili urazy upłynął już jakiś czas. Dysfunkcja po uszkodzeniu i leczeniu zachowawczym jest zwykle porównywalna z dysfunkcją po szyciu mięśnia. Operacja ma zatem bardziej poprawić kosmetykę niż funkcję. Charakter postępowania jak zwykle zależy od potrzeb pacjenta i umiejętności chirurga