[ZERWANY ACL] 30 czerwca zerwalam calkowicie ACL grajac w siatkowke, wynik rezonansu nie podaje co d
[ZERWANY ACL] 30 czerwca zerwalam calkowicie ACL grajac w siatkowke, wynik rezonansu nie podaje co do tego watpliwosci. MCL byl naderwany w 2-im stopniu. Lakotka niby OK, mimo nadal odczuwalnego bolu od wew. strony kolana. Lekarze brytyjscy przeprowdzili testy manualne i w porownaniu do zdrowego kolana mam 1 cm luzu, czy to duzo jak na ACL'a?. Zalecenia na chwile obecna to: odbudowac czworoglowy, ktory jest w fatalnym stanie (ubytek ok 60-70%) i kolejna wizyta w listopadzie. Moje pytanie co do cwiczen odbudowujacych - fizjo dal mi zadanie do robienia cwierc przysiadu na podwyzszeniu - przy czym zdrowa noga dotyka pieta podlogi a chora jest lekko ugieta a'la pistolety. Po jednej probie bol w srodku kolana pod rzepka jest ogromny i utrzymuje sie do konca dnia. Czy to normalne po tak dlugim czasie od urazu? Wrazenie jest jakby rozdzieralo mi srodek stawu albo obcieralo kosci :-/ Dodatkowo stosuje elektrostymulacje Compex 8.0 i RecovaPro. W jaki sposob mozna zaobserwowac niestabilnosc stawu w codziennym zyciu?, w obecnej sytuacji nie jestem w stanie nawet truchtac, a przy chodzeniu kuleje (zakres 5-145'). Jestem w stanie stac na tej nodze z zamknietymi oczami do 1min. W jaki sposob te niestabilnosc jednoznacznie stwierdzic? W tym momencie nie wiem czy to kolano jest po prostu slabe czy czworoglowy tak zanikl ze brakuje wspolpracy :( Czy statystycznie lepsza by byla operacja czy jednak leczenie zachowawcze w tym wieku? (39 lat). Dodam, ze jestem osoba aktywna: siatkowka, snowboard, kosz, tenis, rower etc. Watpie, abym potrafila zrezygnowac z uprawiania sportu, ewentualna zmiana jaka wchodzilaby w gre to gra w Scrabble, ale nie chce byc gruba i szczesliwa :) Dziekuje za wszelkie odpowiedzi.
1 odpowiedź
Dzień Dobry! Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego u osoby młodej i aktywnej wymaga leczenia operacyjnego- rekonstrukcji więzadła lub jego naprawy (internal brace). Brak pełnego zakresu ruchu, a zwłaszcza brak pełnego wyprostu jest kolejnym wskazaniem do leczenia artroskopowego. Ból pod rzepką jest najprawdopodobniej spowodowany wkleszczającymi się pozostałościami więzadła krzyżowego. Zaniki mięśnia czworogłowego trudno będzie odbudować przy bolącym stawie. W Pani sytuacji rozważyłbym leczenie zabiegowe. W razie wątpliwości polecam powtórną wiarygodną ocenę rezonansu magnetycznego. Łącze wyrazy szacunku. Dr Paweł Sokołowicz
Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online
Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

