Zbyt bolesne ząbkowanie

5 odpowiedzi
Jak dlugo mozna podawac rocznemu dziecku ibufen forte w dawce 2,25ml raz na dobe najczęściej noca kiedy cierpi na wychodzace zęby teraz sa to czworki i trwa to juk ok 2 tygodni
witam najkrócej jak to możliwe - sa stany w ktorych u dzieci podajemy go długo - ale to poważne schorzenia pozdrawiam

To pytanie nie ma nic wspólnego z alergologią. Należy je kierować do padiatry który prowadzi dziecko.
Trudno ściśle odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony, prawidłowa odpowiedź - "ściśle z zaleceniami z ulotki informacyjnej...", a więc nie dłużej niż zwykle 3 dni? W praktyce jednak, jeśli już po wizycie u Lekarza Pediatry, wiemy, że przyczyną jest ząbkowanie, można podawać tak długo jak trwają dolegliwości. Trzeba jednak pamiętać o pewnych regułach. Dawkę ibuprofenu, dostosowujemy nie do wieku, ale do masy ciała 7 do 10mg/kg masy ciała. Nie przekraczamy (u niemowląt) dawki 30mg/kg masy ciała/dobę. W przypadku Ibufen Forte 2,25 ml odpowiada 90mg ibuprofenu. Zwracamy uwagę na zawartość (stężenie) ibuprofenu, które jest zwykle podawane w mg/ml lub mg/5ml. Dlaczego akurat 5ml?, ponieważ taką objętość ma zwykle łyżeczka do herbaty lub załączona do syropu miarka. Ibuprofen jest zwykle sprzedawany w stężeniach 20mg/ml (100mg/5ml) lub, najczęściej z oznaczeniem "forte" 40mg/ml czyli 200mg/5ml.
Ostatecznie, najlepiej spytać Lekarza prowadzącego, który może doradzić również inny lek przeciwbólowy.
Nie polecam stosowanie przewlekle leków ppbólowych raczej żele lub gryzaki.
ten lek podawany b.często może wywołać polekowe uszkodzenie błony śluzowej żołądka i być przyczyną nawet krwawienia z przewodu pokarmowego.