Zawroty głowy i słabość w czasie miesiączki

3 odpowiedzi
Witam.
Chciałam prosić o radę. Jestem kobietą, mam 28 lat. Od kilku miesięcy na 3-4 dni przed miesiączką pojawia się u mnie brązowe plamienie. Na dzień i w dniu miesiączki zaczynam się bardzo źle czuć - jestem strasznie osłabiona, kręci mi się w głowie i jest mi słabo. Najgorzej jest w pierwszym dniu miesiączki, czasami dochodzi silniejszy ból i nudności. Ale najbardziej martwi mnie właśnie ta słabość i zawroty głowy. Muszę wtedy ciągle leżeć w łóżku. Czym może być to spowodowane? Czy zwężają się wtedy naczynia krwionośne? Miesiączki mam regularne co 26-29 dni, nie przyjmuję leków ani środków hormonalnych. Parę miesięcy temu byłam u ginekologa, miałam usg. Lekarz stwierdził, że nic złego nie widzi. Zrobiłam też badania hormonów - FSH, LH, estradiol i były w normie. Prolaktyna lekko podwyższona, ale po teście z obciążeniem okazało się, że to tylko wina przewlekłego stresu. Kilka miesięcy temu wykonywałam morfologię (RBC 4,00 , hemoglobina 12,7 , hematokryt 37,0 , żelazo 80, ferrytyna 27). Czym może być spowodowane to osłabienie i zawroty przed i w czasie miesiączki? Anemia? Czy powinnam jeszcze wykonać jakieś badania? Bardzo proszę o pomoc, tak źle się czuję i nie wiem co zrobić.
Szanowna Pani, objawy osłabienia i zawroty głowy związane z miesiączką mogą być wynikiem zespołu napięcia przedmiesiączkowego, potocznie PMS. Objawy z nim związane zyskują na sile w długotrwałych sytuacjach stresowych, o których wspomina Pani w swojej wypowiedzi. Jednak przed postawieniem tego rozpoznania należy wykluczyć przyczyny organiczne - jeśli morfologia była wykonana w czasie krwawienia, anemia jest mało prawdopodobna; aby zweryfikować pozostałe przyczyny powinna Pani wykonać dodatkowo badania oceniające funkcję tarczycy, stężenie witaminy D oraz progesteron w drugiej fazie cyklu (po 20 dniu od pierwszego dnia krwawienia), w ramach diagnostyki plamień poprzedzających właściwe krwawienie miesiączkowe. Nie zaszkodzi także powtórzenie badania USG pod kątem obecności polipów endometrialnych, torbieli jajnika, oraz obowiązkowo cytologii (jeśli nie byłą wykonywana w ciągu ostatnich 6-12 miesięcy). Podsumowanie informacji uzyskanych na podstawie tych badań oraz zebranie szczegółowego wywiadu klinicznego dotyczącego przyjmowanych leków dostępnych bez recepty, diety, aktywności fizycznej i stylu życia pomoże w ustaleniu właściwej diagnozy.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, skoro w badaniu ginekologicznym nie ma żadnych nieprawidłowości, oraz w badaniach hormonalnych też wszystko jest prawidłowe, jak również w morfologii, może należy skonsultować się z neurologiem - zawroty głowy mogą mieć różne podłoże - należy poszerzyć diagnostykę w tym kierunku. Pozdrawiam
Niestety niektóre kobiety mają tego typu dolegliwości w trakcie miesiączki. Aby niczego nie przeoczyć warto udać się na konsultację do neurologa. Wskazane powadzenie dzienniczka nasilenia objawów przez minimum 2 pełne cykle i udanie się do ginekologa.
Ginekolog powinien pouczyć Panią o możliwościach leczenia dolegliwości związanych z miesiączką (terapia behawioralna, odpowiednie ćwiczenia, suplementacja wit. B6, wapnia, wit. D, leki przeciwbólowe, leki hormonalne)