Zator tętnicy oka lewego a prawe rozmowa i jest nie wyraznie. Mam cukrzycę i teraz ja prawidlowo lec

2 odpowiedzi
Zator tętnicy oka lewego a prawe rozmowa i jest nie wyraznie. Mam cukrzycę i teraz ja prawidlowo lecze . 30 procent tętnicy szyjne zapchane. Miażdżyca. Nadciśnienie lecze pół tabletki rano vanatex mam czasami 147na 70 .
Na lewę oko mało widze od góry obraz uciety.
Czy ja stracę do końca wzrok?
Z tego co Pan/Pani opisuje to oko lewe po przebytym zatorze tętnicy środkowej siatkówki nie rokuje poprawy widzenia.
Oko prawe należy dokładnie zbadać żeby coś można było Panu powiedzieć jakie jest rokowanie.
Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie. Trudno oczywiście jednoznacznie odpowiedzieć na Pana/Pani pytanie. Rozumiem, że po stwierdzonym zatorze tętnicy środkowej siatkówki oka lewego został Pan/Pani gruntownie przebadany- zbadano parametry krzepnięcia, USG Doppler tętnic szyjnych, wykonano ECHO serca, był Pan/Pani konsultowany kardiologicznie, diabetologicznie? Jeżeli nie, koniecznie proszę wykonać taka diagnostykę. Zmiany w lewym oku są prawdopodobnie nieodwracalne ale nie zdiagnozowana przyczyna stwarza zagrożenie także na przyszłość dla oka prawego. Ma Pan/Pani sporo czynników ryzyka zmian zakrzepowo-zatorowych: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę- tylko te dane wynikają z Pana/Pani pytania, a to juz i tak dużo. Niezbędna jest kontrola cukrzycy, ciśnienia i regularna, ocena okulistyczna ( natychmiast, jeżeli coś Pana/Panią niepokoi, rutynowo, co 6 miesięcy). Proszę niezwłocznie zgłosić się na badanie okulistyczne, żeby określić dlaczego prawe oko widzi niewyraźnie. Cukrzyca może wpływać na przezierność soczewki ( zaćma, zaburzenia refrakcji) ale także powodować obrzęk plamki żółtej, co oceniamy w badaniu OCT. Skoro zostało Panu/Pani funkcjonalnie jedno oko, proszę go pilnować.