Zatoki i gronkowiec

7 odpowiedzi
W rezonansie głowy i zatok wyszło zapowietrzenie niemal całkowite komórek sitowych oraz w wymazie z gardła wyszedł gronkowiec złocisty obfity jak prowadzić leczenie ?
Witam
Wg antybiogramu min 10-14 dni plus sterydy donosowe a jeśli to nie pomoże leczenie operacyjne lub ewentualnie "po drodze" coś pośredniego np. punkacja zatok szczękowych lub płukanie metodą Proetza
Pozdr
Stanisław Nitek

Witam serdecznie,
W pierwszej kolejności antybiotykoterapia zgodna z wynikiem antybiogramu, a następnie leczenie farmakologiczne przewlekłego zapalenia zatok przynosowych pod kontrolą Poradni Laryngologicznej.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Jeśli " zapowietrzenie" tzn w zatokach jest powietrze , czyli nie ma zmian zapalnych -to leczenia nie wymagają. Proszę sprawdzić co jest napisane i dokładnie przepisać opis a najlepiej pójśc z wynikiem do lekarza który kierował na badanie.
O rodzaju leczenia decyduje obraz kliniczny. A to są tylko wyniki badań dodatkowych.
Proszę udać się do laryngologa i to on coś powinien zaproponować.
Pozdrawiam,
Prof. a. Krzeski
Zdecydowanie pod nadzorem laryngologa
To zależy jakie są dolegliwości. Nie da się wyleczyć samego wyniku rezonansu czy wymazu z gardła. To badania dodatkowe, które tylko uzupełniają wywiad z pacjentem i badanie lekarskie.
Witam żeby ocenić czy w ogole jest konieczne leczenie warto skorzystac z wizyty u laryngologa. Ważne jest żeby lekarz sam ocenił stan zatok oocznych nosa w kontekscie objawów i stanu miejscowego. Gronkowiec złocisty natomiast jest bakterią, która czesto wystepuje w jamie nosowe i gardle jako czasowe lub stałe nosicielstwo nie wywołując objawów. Niezbedne jest więc badanie laryngologiczne żeby właściwie dobrac leczenie. Zapraszam na wizytę.