zaparcia i stach przed wypróżnianiem u dwu-latki?

6 odpowiedzi
Witam i proszę o rade...
problem wydaje się być coraz częstszym wśród dzieci w wieku 2-3 lat, jak właśnie moja córka....

zacznę od początku: córka od ur miała problem z zaparciami, jako niemowlę robiła kupkę co 4-6 dni, z wielkim wysiłkiem i płaczem (karmiona piersią)... w wieku 6 tyg straciła oddech po takim płaczu, miała usg brzucha i głowy, odwiedziliśmy Prokocim. Stopniowo zrezygnowałam z karmienia piersią, dostała BIO Gaję, Debridat. Problem zniknął gdy wzbogaciła dietę.
Niestety wszystko wróciło. W grudniu przyjmowała Zinnat w celu leczenia bakteryjnego zapalnie w jamie ustnej. po tej kuracji straciła apetyt, zaparcia nawróciły, plakała gdy robiła kupkę, a o żadnej diecie nie było mowy, ponieważ nie chciała nic wiele jeść. zrobiłyśmy 2 usg brzucha, (ok) badanie per rectum, zastosowałysmy debridat oraz dicopedg junior. Stolec unormował się (nadal na lekach do czasu kontroli u chirurga) ale teraz dziecko panicznie boi sie robienia kupki, kibelka, wrzeszczy i krzyczy zaciska nóżki, ściska pośladki, kupka pcha się sama, po odrobinie a my przeżywamy traumę, bo widać że strasznie się męczy, pokazuje na brzuch, że boli... i błędne koło się zamyka,... boli ją brzuch- to nie je, nie je-to ma zaparcia, ma zaparcia, to boli pupa...i tak w koło...jak jej pomóc?
z góry dziękuję za pomoc...
mama;)
proszę spróbować zwiększyć nieco podaż płynów w diecie i podać w serku pół aż 1 łyżeczkę oleju lnianego wieczorem. Posmarować odbyt waseliną i nagradzać uśmiechem i słowem dobrze za zrobienie kupki. Można przed i po kupce przygotować miednicę z odrobiną oleju i ciepłą wodą do obmycia czy posiedzenia w wodzie. Najpierw niech dziecko da rączkę do wody, póżniej nóżkę wszystkie czynności bez pośpiechu i musu trenowac przez kilka dni. Moze też z mamą pójść do wanny.

Dzień dobry, problem zaparć jest powszechnym wśród dzieci w wieku kilku lat.W opisanej sytuacji proponowałabym nie rezygnowac ze stosowania Debridatu, natomiast dołączyłabym Lactulosum do czasu uzyskania codziennego miekkiego stolca. Dbac należy równiez o pojenie: woda, soczek z czerwonego buraczka.Proszę ograniczyć podawanie ryżu, gotowanej marchwi, bananów, soku jabłkowego.

Serdecznie pozdrawiam
Dorota Musiał
Na pewno do diagnostyki, na początek proponuję proste (w miarę), badania kału, krew utajona, pasożyty (badanie 3x), Lamblie antygen oraz badanie ogólne moczu. Wizyty u lekarza, najlepiej tego samego, dziecko musi zobaczyć, że badanie lekarskie nie boli, że nie polega tylko na uciskaniu brzucha, ale ważny jest wygląd skóry i przede wszystkim informacja od Rodziców na temat diety (szczegółowo), zmian masy ciała i wzrostu. Po obejrzeniu czy w odbycie nie ma jakiś widocznych zmian, można spróbować podać małe czopki glicerynowe lub jakiś krem łagodzący, ale to już raczej po konsultacji w gabinecie.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Problem zaparć u dzieci jest faktycznie bardzo częsty i bez prawidłowego postępowania potrafi ciągnąć się miesiącami, spędzając sen z powiek rodzicom. Problem jest skomplikowany i indywidualny, wymaga szerszego omówienia z rodzicami, nie da się udzielić cudownej porady przez internet bez dokładnej konsultacji pediatrycznej i wyszukania błędów, które do tej pory były popełniane. Czasami dziecko wymaga pewnych badań dodatkowych lub konsultacji gastroenterologa, aby wykluczyć przyczyny chorobowe takiego stanu. W leczeniu zaparć stosuje się probiotyki, odpowiednią dietę, leki z grupy makrogoli. I najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie dziecka i takie postępowanie, aby odczarować to zaklęte błędne koło. Zapraszam na konsultację:))
myslę,że problem jest poważny i wymaga dluzszego leczenia niż 2 tygodnie aby wszystko wrocilo do normy na dobre (skoro już trochę trwa) Na pewno poprawa może być szybka - wazne aby byla na zawsze. Konieczna będzie pomoc lekarska serdecznie pozdrawiam
niestety tak już jest, dzieci łatwo zakodowują wzorce zachowania wiążące się z negatywnymi emocjami. Zapraszam na wizytę, mam bardzo dużo pacjentów z takimi problemami, trzeba wiele rzeczy sobie wyjaśnić, aby poprawa nie tyle, żeby była tylko aby nie wróciła! Proszę nie odstawiać leków przedwcześnie!