zapalenie jelita

5 odpowiedzi
Witam, proszę o poradę. Po kolonoskopii i badaniu wycinka wynik brzmi: collitis non specificata.Czy to coś poważnego? Co jest przyczną i cz należy to leczyć? Dodam że nie mam specjalnych dolegliwości, czasem kilkudniowe biegunki , które pojawiają się bez powodu i bez powodu znikają.Pozdrawiam. Elżbieta.
Należy wdrożyć leczenie po konsultacji gastroenterologicznej.

Dzień dobry.
Wynik swiadczy o stanie zapalnym jelita.
Trudno mi Pani poradzić bo za malo informacji mam na temat Pani choroby, jeśli dolegliwosci trwaja od dłuższego czasu to swiadczy o przewlekłym charekterze choroby i powinna Pani kontaktować sie Gastroenterologiem lub chirurgiem ktory zajmuje sie tematyka gastroenterologiczna.
Z poważaniem
Witam,
Jeżeli są objawy to należy włączyć leczenie farmakologiczne.
Pozdrawiam.
Colitis non specificata to zapalenie jelita grubego należące do grupy tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelita, tj. Choroby Leśniowskiego-Crohna i Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego. Ale do postawienie rozpoznania dla tych chorób potrzebny jest prócz wyniku histopatologicznego, również obraz kliniczny oraz badania laboratoryjne. W związku z tym podała Pani tak mała ilość informacji, że nie mogę się do tego zupełnie odnieść.
Proponuję zgłosić się do Gastroeneterologa w okolicy.
Ważne są objawy, czas ich trwania, badania dodatkowe np. morfologia, CRP. Zasięg zmian w jelicie i obraz endoskopowy. Konieczna informacja o lekach stosowanych wcześniej. Do rozważenia leczenie farmakologiczne ( może tylko czasowe). Proponuję kontakt ze specjalistą, który udzieli odpowiednich wskazówek. Wydaje się, że niema powodów do istotnego niepokoju . Pozdrawiam