Zapalenie gardla czy refluks ?

2 odpowiedzi
Panie Doktorze, moj problem polega na ciaglym bolu gardla lub szyji promieniujacym raz w gore do prawego ucha lub w dol do mostka i prawej piersi. Moje gardlo jest caly czas mocno czerwone a migdały sa deliktanie obrzeknietne i ciagle pojawia sie w nich bialo-zielone grudki. Dzis podczas czyszczenia krtyp pojawila sie tresc ropna z domieszka krwi. Ten stan trwa juz ponad 10 miesiecy . Ciagle jestem zmeczony, bola mnie stawy szczegolnie kolan oraz plecow. Ponadto robilem tomograf kompterowy w miedzy czasie ktory wkazal zapalenie zatok szczekowych. Rano odpluwam flegme z gardla i mam problem z polykaniem bol promieniuje do mostka. Na przemian sciekajaca wydzielina z nosa po tylnej scianie gardla lub zapchany nos, szczegolnie prawa strona - choc lewa dziurka pomimo skrzywionej przegrody jest powietrzna. dodatkowo ciagle nalot na jezyku i brzydki zapach. chodze tak juz od lekarza rodzinnego do laryngologa i do gastrologa. Robilem gastroskopie wyszedl refluks ktory lecze juz ponad 6 miesiecy (ipp) choc nie mam zgagi. Gastrolog twierdzi ze problem laryngologiczny a laryngolog ze to wina refluksu. Stwierdzil jedynie ze moja blona sluzowa jest bardzo zniszczona i ze wyglada jak u 60-70 latka i przydaloby sie sanatorium. Prosze o konsultacje bo juz nie wiem co mi jest. W analizowanym okresie robilem jeszcze wymaz z gardla ktory wykazal wzrost obfity baketrii haemophilus influenzae oraz gronkowca zlocistego. Bylem leczony w tym czasie wieloma antybiotykami, na poczatku na angine, potem na helicobakter dwoma oraz na tego influenzae. Dodam jeszcze ze wyniki sa w normie czyli ob, rcp mocz itp. Jedynie co to mam ciagle powyzszony niewiele jeden z enzymow watrobowych i zelazo. Co jescze moge zrobic aby wykluczyc migdały. Zaczynam sie nakrecac na to bolace gardlo i sam nie wiem czy ten refluks nie jest od stresu zwiazanego z ciaglym nie ustannym bolem gardla - bledne kolo symptomow. Z gory dziekuje za wskazowki.
Objawy opisane na początku mogą sugerować refluks. Jeśli pojawia się refluks gardłowo-krtaniowy mogą być obecne zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, gardła, krtani a nawet nosa. Wielokrotna i długotrwała antybiotykoterapia powoduje zmiany mikroflory co może skutkować dolegliwościami w obrębie jamy ustnej i gardle - w tym zapaleniami grzybiczymi. Obecność gronkowca i pałeczki hemofilnej sugeruje w tym przypadku nosicielstwo, z którym nie ma co walczyć na siłę. Odchylenia w badaniach prób wątrobowych mogą być efektem długotrwałego leczenia antybiotykami. Zakładam, że wykonano TK zatok, które nie wykazało odchyleń. Proponuję również konsultację z lekarzem prowadzącym i przeanalizowanie stanu zdrowia z uwzględnieniem innych chorób przewlekłych, czy też objawów ze strony innych układów - może konieczna będzie dgn w kierunku chorób układowych (reumatolog?).

Witam, podstawa diagnozy i dalszych zaleceń jest dokładne badanie lekarskie. Zapraszam na konsultację.