Zakażenie helicobacter pyroli - leczenie antybiotykami i IPP

2 odpowiedzi
Witam

Podczas gastroskopi wyszedł mi test na Helicobacter pyrolii dodatni. Wykonywałam gastroskopie, bo mam takie objawy jak: uporczywe odbijanie po każdym posiłku, wzdęcia, gazy, przelewanie w jelitach, bóle w nadbrzuszu, utrata masy ciała (52 kg/170 cm wzrostu). Wyniki morfologi, moczu, USG mam w normie.
Pytanie moje czy stosowanie wszystkich przepisanych leków jednocześnie pomoże czy może także zaszkodzić? Nigdy nie brałam tyle leków, w tym antybiotyków na raz. Zwłaszcza obawiam się skutków ubocznych IPP (Controloc)

Przepisane leki na Eradykację Helicobacter pyroli to :
- Controloc 2x1 tab 400mg
- Duomox 2 x 1 tab 1 g
- Metronidazol 3x 2 tab 250 mg
- Ulcamed -bizmut 4x 1 tab 120mg

14 dni łączne przyjmowanie leków na czczo - tzn 30 min przed posiłkiem.
Proszę o poradę gastrologów czy to leczenie jest dla mnie wskazane? Czy powinnam brać wszystkie te leki? Czy na czczo? Niestety na wizyty są zbyt długie kolejki.
Szanowna Pani,

zakażenie H. pylori może dawać dolegliwości na jakie się Pani uskarża. Jest Pani leeczona bardzo dobrze i proszę o stosowanie się do zaleceń lekarza. IPP (Controloc) to grupa leków bezpiecznych, chociaż jak każde mają swoje działania niepożądane.
Powikłaniem terapii jest często biegunka poantybiotykowa - zalecam przyjmowaniem probiotków (bez recepty w aptece).
Życzę zdrowia,

Pozdrawiam.

Dzień dobry. Wygląda na to, że jest Pani pacjentem objawowym. Przy stwierdzonym H. pylori może on być przyczyna opisywanych dolegliwosci więc należy spróbować się go pozbyć. Schemat opiasny jest dobry, jedynie zmniejszyłbym ilość Metronidazolu do 2x 2 tabl.