Zajad nie chce się zagoić

9 odpowiedzi
Już równo miesiąc męczę się z zajadem w kąciku ust. Przez dłuższy czas smarowałam to zwykłymi pomadkami ochronnymi, ale nic nie pomagało. Przez ostatni tydzień smarowałam zajad miodem, który również nie pomógł. Od kilku dni nie wychodzę z domu, także nie narażam się na złe warunki pogodowe, a mimo to zajad nie znika.
Dodam, iż przyjmuję Izotek, toteż być może dlatego proces gojenia się tak dłuży.
Czy jest coś naprawdę skutecznego na mój problem?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Po pierwsze- miód często uczula !!!.-może dlatego zajad się nie goi.Po drugie zajady to najczęsciej infekcja grzybicza, bądż bakeryjna -dlatego często dla wygojenia potrzebne są leki p-bakteryjne i p-grzybicze.Najlepiej udać sie do lekarza, który zastosuje odpowiednie leki
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Izotretynoina powoduje znaczne wysuszanie skóry. Zajady mogą tworzyć się w wyniku niedoboru witamin z gupy b oraz z nadkażenia grzybiczego. Może Pan zastosować dermokosmetyk np Avence Cicalfate, który przyspiesza regenerację skóry oraz dodatkowo Clotrimazolum 1x dziennie na wieczór, w przypadku nadkażenia bakteryjnego wskazany byłby antybiotyk miejscowy. Warto udać się do dermatologa w celu omówienia Pana problemu. Pozdrawiam
Proponowałabym z leków bez recepty: Clotrimazol 1x dz+ Solcoseryl 1x dz, ewentualnie witaminy z grupy B + środki wzmacniające odpornośc.
W trakcie leczenia izotretynoina czas gojenia wydluza sie, nie mozna wykluczyc tez wtornej infekcji i ewentualnej konieczności leczenia lekami miejscowymi .
Zapalenie kącików ust (potocznie zwane "zajadami") najczęściej związane jest ze spadkiem odporności i obecnością drożdżaków na błonie śluzowej jamy ustnej. Jednak przy leczeniu lekiem Izotek, najczęstszym powodem występowania niegojących się zmian typu drobne nadżerki i strupki w obrębie ust jest gronkowiec, który łatwiej rozwija sięw obrębie skóry leczonej Izotek-iem. Zmiany te leczy się antybiotykami miejscowymi jak mupirocyna lub kwas fusydowy (leki sprzedawane w aptece bez recepty nie będą skuteczne). Proponuję udać się do dermatologa prowadzącego.leczenie Izotek-iem - na pewno wszystko wytłumaczy. Pozdrawiam!
Witam.
Pacjentów liczę retinoidami (m.in. takimi preparatami jak Izotek) od kilkunastu lat, więc z doświadczenia wiem że suchość ust czy ich okolic to prawie pewna przypadłość. Zgadzam się również z faktem dłuższego czasu gojenia wszystkich ran u tej grupy Pacjenów.
Tzw. zajady - zapalenie kącików ust u Pacjenów przyjmujących izotretynoinę (Izotek) mogą być trudniejszym zadaniem terapeutycznym dla lekarza. Tu nie ma "złotego środka" na wyleczenie.
Być może warto pomyśleć o diagnostyce infekcji bakteryjnej lub grzybiczej... ale każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie i bez osobistej konsultacji z dermatologiem się nie obędzie.
Pozdrawiam
Proszę zastosować Aphtin płyn 2x dziennie i Candi maść 2x dziennie
Przy braku poprawy- kontakt z dermatologiem prowadzącym . Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Zajady to patologiczne zmiany śluzówek jamy ustnej bardzo często występujące w postaci pęknięć oraz nadżerek w obrębie śluzówki kącików ust. Najczęstszymi przyczynami zajadów są zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Leczenie powinno być oczywiście ukierunkowane na przyczynę a bez badania trudno ją określić. Izotretynoina powoduje, że skóra i błony śluzowe są bardziej podatne na uszkodzenie, stąd możliwość też takich infekcji. Lek ten nie jest jednak bezpośrednią przyczyną wystąpienia zajadów.
Z domowych sposobów poradzenia sobie z tym problemem wybrała Pani najmniej skuteczny. Niestety leczenie miodem nie pomoże. Proszę brać witaminę B2 minimum przez tydzień. Większość kobiet ma w swojej apteczce Klotrimazol, proszę też stosować go przez tydzień nakładając kilka razy dziennie na kąciki ust i dość obficie na noc. Pierwszego dnia przy braniu witaminy B2 proszę przeciąć jedną tabletkę na pół i przyłożyć na 10 minut w oba kąciki ust. Będzie nieprzyjemnie piekło i poczuje Pani goryczkę ale to dość skuteczna metoda. Tak więc Klotrimazol i B2.
pozdrawiam Iwona Stajkowska
Szanowna Pani,

Izotretinoina u wszystkich przyjmujących ją pacjentów powoduje (w większości przypadków zależne od dawki leku) objawy nadmiaru wit. A, a więc między innymi ten najczęstszy - suchość błon śluzowych i czerwieni wargowej, zatem problem, który Pani opisuje nie jest nietypowy. Stosowanie pomadek ochronnych kilka razy dziennie oraz właściwa pielęgnacja skóry jest podstawą zarządzania tym działaniem niepożądanym.

Pierwszym działaniem, które powinna Pani podjąć jest powiadomienie o dolegliwościach lekarza, który prowadzi Pani terapię by mógł Pani pomóc przejść terapię komfortowo.

Jeśli nie toleruje Pani danej dawki, warto go zapytać o możliwość jej redukcji (wydłuża to okres leczenia) lub dołączenie leku przeciwhistaminowego. Można spróbować dodatkowo użyć dostępnych bez recepty pomadek przeciw zajadom - np. Candi lub środków poprawiających gojenie - jak Solcoseryl żel.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV