Zadałem specjaliście pytanie następujące: Czy będąc mężczyzną, korzystniej (w teorii) znaleźć psycho

2 odpowiedzi
Zadałem specjaliście pytanie następujące: Czy będąc mężczyzną, korzystniej (w teorii) znaleźć psychoterapeutę tej samej płci - skłaniam się do przyjęcia takiego założenia w poszukiwaniu właściwego terapeuty? Uprzejmie proszę o komentarz.
Uzyskałem odpowiedź, że w przypadku jakichś szczególnych kwestii mogących występować tożsamość płci nabrać może znaczenia.
Z drugiej strony, doświadczenia i odczucia po kontaktach z Panami mam o wiele mniej przyjemne niż po wizytach u Pań psycholożek i terapeutek.
Proszę o wskazówkę:)
Nie wiem, co to za teoria, ale właściwie sam Pan odpowiedział sobie na swoje pytanie. Najważniejsze w gabinecie terapeuty jest to, żeby czuć się tam dobrze i bezpiecznie. Skoro Pana kontakt z psychoterapeutkami jest przyjaźniejszy, to może warto iść za swoimi odczuciami?
Pozdrawiam, Agnieszka Piłat.

Kierując się wyborem terapeuty warto pomyśleć o swoim własnym komforcie. Dotyczy to nie tylko takich kwestii, jak na przykład lokalizacja gabinetu czy godzina sesji, ale również płeć terapeuty. Jest to istotne z tego względu, że psychoterapia wiąże się z pracą nad sobą na dłuższą metę. Dobrze jest zadbać o to, aby praca ta odbywała się w jak najbardziej sprzyjających warunkach.

W kontakcie z terapeutką obszary do pracy powiązane na przykład z Pana doświadczeniami z bycia ojcem, synem lub partnerem wcale nie muszą być niedostatecznie zbadane. I tutaj płeć osoby prowadzącej psychoterapię nie ma zasadniczego znaczenia.

Sugerowałabym, żeby wziął Pan pod uwagę własne odczucia wyniesione z kontaktów z terapeutkami i psycholożkami. O jakichkolwiek wątpliwościach i obawach (już w procesie psychoterapii) można (a nawet należy) rozmawiać z psychoterapeutą/ psychoterapeutką.