Zaczerwieniony i źle gojący się szew

22 odpowiedzi
Witam. Mój chłopak w styczniu tego roku przeszedł 3 odmę samoistną, miał drenaż płuca około tygodnia. Po tygodniu drenaż został usunięty a rana zszyta. 10.02 był w przychodni gdzie miał usunięte szwy. Od jakiś 3-4 dni ciągle odczuwa pulsujący ból po prawej stronie klatki piersiowej, rana w okolicy zszytego miejsca jest zaczerwieniona i sączy się ropa. Dziś byliśmy na SOR ponieważ zauważyliśmy ze w ranie jest kawałek tak jakby wrośniętej nici. Trafiliśmy akurat na lekarza przez którego był drenowany, zszywany i który usuwał szwy. Lekarz stwierdził,że szew się rozszedł a nici które widzimy są wewnętrzne i same się wchłoną i wszystko samo się wygoi a gdy pojawi się strup to zerwać go i tak do wygojenia. Niestety na nasze oko rana nie wygląda za dobrze i na dodatek wciąż bardzo boli. Czy lekarz miał rację czy powinniśmy jak najszybciej pójść do kogoś innego?? Proszę o pomoc.
Gdy są wątpliwości - zawsze kontrola. Gdy jest możliwość postarać się o "drugą opinię" i to dzisiaj

Trudno jest ocenić nie widząc pacjenta ale pulsujący ból może byc przyczyną nie tylko ropienia w ranie ale ropnia głębiej położonego ,mam nadzieję,że nie ropniaka opłucnej.Koniecznie rentgen płuc płuc i ewentualna rewizja rany. Ale nie widząc mogę się mylić ale warto wykluczyć to o czym napisałem.
dobrze byłoby zrobić posiew z wydzieliny
Witam,
niestety bez oceny stanu miejscowego nie jestem w stanie wiarygodnie pomóc.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Witam,
niestety odpowiedź na zadane pytanie przekracza moje kompetencje, niemniej zakładam że problem został już rozwiązany przy koniecznej jak rozumiem z opisu, wizycie w innym gabinecie zabiegowym.
Pozdrawiam
Witold Kuroczko
Dzień dobry. Jeśli rana nadal jest zaczerwieniona, bolesna, z wyciekiem, należy koniecznie z powrotem udać się do lekarza, do przychodni, czy do szpitala, gdzie drenaż był zakładany. Być może trzeba będzie pobrać wydzielinę z rany na posiew bakteriologiczny z antybiogramem, może trzeba będzie wyjąć szew wewnętrzny który widać w ranie, a także wykonać kontrolne zdjęcie klatki piersiowej po 2, 3 tygodniach od wyjęcia drenu. Jeśli nie uzyskacie Państwo pomocy w tym szpitalu, powinien się tym zająć chirurg z najbliższej Poradni Chirurgicznej. Pozdrawiam, Janusz Orzechowski
Należałoby obejrzeć ranę, RTG klatki piersiowej i ocenić. Bez badania klinicznego nic nie da się zrobić. Pozdrawiam i zapraszam.
Witam,
jeżeli pacjent nie odczuwa duszności i zaburzeń oddychania to nie ma potrzeby podnosić alarmu.
Jeżeli chirurg który wykonywał drenaż stwierdził iż są to nici wchłanialne to rzeczywiście rozpuszczą się same. Nici wchłanialne dają większy odczyn miejscowy i może być stan zapalny.
Pozdrawiam M.Garbien
trudno odpowiedzieć na pytanie nie badając chorego. zapraszam do gabinetu.
Prawdopodobnie miał rację
Witam trudno jest odpowiedzieć jak nie widzi się stanu rany oraz tego wystającego szwu. Ja przy drenażu zakładam jeden szew kapciuchowy do uszczelnienia rany i umocowania drenu zaś drugi zakłada się z większym marginesem żeby związać ranę podczas usuwania drenu ze szwem założonym do uszczelnienia. Wszystkie szwy które u nas się zakłada są szwami nierozpuszczlnymi więc wymagają usunięcia. Jeśli odczuwa się ból jest zaczerwienienie i sączy się ropa to zakładam że jest miejscowy stan zapalny mały ropień i być możne wymaga ewakuacji tego ropnia i włączenia antybiotykoterapi. Jeśli w dnie rany jest szew to pytanie czy go nie usunąć bo sam szew możne przedłużać ten stan... Więc jeśli Państwa coś nie pokoi to moze warto udać się do jakiegoś innego chirurga żeby ocenił stan miejscowy i wypowiedział się co do stanu rany ... Pozdrawiam
Dobry wieczór, nie wiem jak wygląda rana, ale jeśli w ropiejącej ranie rzeczywiście jest szew to nie wiem po co go zostawiać po kilku tygodniach od zabiegu, pozdrawiam
W tym przypodku trudno pokusić się o ocene sytuacji, Nie wiem jak sprawa wygląda. Jeżeli jednak macie Państwo wątpliwości zawsze lepiej je wyjaśnić. Ropiejąca rana po drenażu odmy po ponad miesiącu nie jest raczej normą. Dla państwa spokoju zaleciłbym jednak ponowną ocenę być może u innego lekarza.
Witam serdecznie, bardzo ciężko ocenić stan miesjcowy rany bez jej zobaczenia. Jest duża szansa, że chirurg, który oglądał i prowadził partnera postawił słuszną diagnozę. Ropiejąca rana nie wygoi się w tempie ekspresowym, wymaga to czasu. Jeśli klinicznie stan będzie lepszy, bez podwyższonej temperatury i innych cech infekcji uogólnionej zalecam kontynuację prowadzonego leczenia zachowawczego. W razie pogorszenia stanu ogólnego, stanu miejscowego rany lub wątpliwości proszę zasięgnąć konsultacji innego chirurga.
pozdrawiam
dr n med Daniel Maliszewski
Szanowna Pani, nie da się odpowiedzieć na to pytanie nie widząc na własne oczy chorego i rany. Jeśli są jakieś wątpliwości to wizyta u lekarza z pewnością nie zaszkodzi. Pozdrawiam!
Dzień dobry! Bez obejrzenia rany Pani partnera nie mogę odpowiedzieć na postawione pytanie. Nie zawsze wyciek z rany świadczy o zakażeniu, niekoniecznie taka rana wymaga interwencji chirurgicznej. Zapraszam serdecznie na konsultacje w gabinecie. Po obejrzeniu rany będę mogła więcej Państwu powiedzieć i zalecić odpowiednie postępowanie. W tym tygodniu mam dostępne terminy we wtorek i środę w Angiodiabetica oraz w piątek w ProfMedica.
Szanowna Pani,

Rzeczywiście tak jest, że na tkankę podskórną zakładane są wchłanialne szwy, które powinny się samoistnie zresorbować. Czasami kiedy takie szwy powodują podrażnienie otaczających tkanek i np. wystają na skórę, usuwamy je. Nie można ich jednak usuwać zbyt wcześnie - zwłaszcza w takich ranach jak przecięcie ściany klatki piersiowej - żeby nie doszło do rozejścia brzegów.

Oczywiście zazwyczaj tradycyjny sposób gojenia rany "pod strupem" jest wystarczający. Bywa jednak, że rana nie chce się goić i wówczas przydatne są nowoczesne, specjalistyczne opatrunki, które przyspieszają gojenie i ograniczają działanie bakterii. Można się z nimi zapoznać w internecie, np. na stronie firmy Convatec.

Życzę powodzenia,
dr Michał Lewandowicz
Szanowna Pani,
Niestety bez obejrzenia rany nie mogę wyrazić swojej opinii.
Z poważaniem
R.Mądry
Tego typu wątpliwości można rozstrzygnąć wyłącznie po oględzinach rany. Proszę zasięgnąć opinii lekarza, który ma możliwość obejrzenia pacjenta.
Witam, szwy rozpuszczalne, na powięź rozpuszczają się do 180 dni. Niestety czasami organizm reaguje na ciało obce stanem zapalnym. Dobrze by było aby ktoś to skontrolował w poradni chirurgicznej. Pozdrawiam.
Proszę udać się na kontrolę do poradni.Trudno odnosić się do sytuacji nie widząc pacjenta
Dzień dobry
Opis wskazuje na możliwość infekcji rany lub reakcji na materiał szewny. Wskazana konsultacja z chirurgiem.