Zachowanie skuteczności tabletki antykoncepcyjnej

10 odpowiedzi
Witam!
Rozpoczęłam moje pierwsze w życiu opakowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Pierwszą tabletkę przyjęłam drugiego dnia okresu, aby mieć pewność, że będzie to dzień w czasie pełnego krwawienia a nie plamienia, które zwykle występuje u mnie i zawsze mimo wszystko uznawałam to już za miesiączkę. Po przyjęciu pierwszej tabletki okres mi się momentalnie zatrzymał, kolejnego dnia nie było krwawienia (zwykle mój okres trwał 7 dni uznając plamienie pierwszego i ostatniego dnia za miesiączkę). Jednak nie przerwałam stosowania tabletek, stosuję je zgodnie z zalecaniami, moją porą jest 22 wieczorem. Raz zdarzyło mi się przyjąć tabletkę o godzinę za wcześniej (21), raz o godzinę za późno (23) w ciągu pierwszych 7 dni stosowania. Od 8 dnia stosowania tabletek współżyłam bez dodatkowego zabezpieczenia. Czy skuteczność tabletek jest zachowana pomimo zaniknięcia okresu oraz minimalnego przesunięcia godzinowego na samym początku stosowania? Tabletki, które przyjmuję są tabletkami dwuskładnikowymi. Bardzo proszę o rozwiania moich wątpliwości i z góry dziękuję!
Dzień dobry. Tak niewielkie odchylenia godzinowe nie wpływają na skuteczność antykoncepcji. Pozdrawiam KW

Jeżeli bardzo się Pani niepokoi można zrobić test ciążowy, ale przyjmuje Pani leki z dobrą regularnością. Tabletka dwuskładnikowa ma bardzo dobrą skuteczność, a pewne zmiany w cyklu są swoistą normą - trzeba tylko dobrać odpowiednie tabletki do pacjentki.
Skuteczność została zachowana. Bez obaw. Ryzyko zajścia w ciążę przy antykoncepcji doustnej wynosi 3 ciąże na 1000 biorących w przeciągu roku.
Szanowna Pani - a czy to był okres? 1. proszę wykluczyć ciążę; 2. odstawić leki; 3. poczekać na krwawienie; 4. przyjąć tabletkę w 3 lub 4 dniu a na pewno po apogeum krwawienia - nie chciałbym szeroko opisywać argumentacji - proszę przyjąć radę. pzdr artur mazur kalisz
Szkoda, że lekarz ,który przepisał AH niczego nie wyjaśnił
Tabletki antykoncepcyjne zawsze przyjmujemy od pierwszego dnia krwawienia. To jest zasada. Jest tak dla zapewnienia poprawnego działania antykoncepcyjnego. Jeżeli nie jest to pierwszy dzień to dobrze, że rozpoczęła Pani współżycie od 8-go dnia. Moje obawy budzi jednodniowe krwawienie. Proszę wykonać test ciążowy.
Wszystko jest w porządku
Witam,
tabletkę przyjęła Pani zgodnie z pierwszym dniem cyklu, czyli w pierwszy dzień krwawienia (nie plamienia). Okres karencji w tabletkach dwuskładnikowych wynosi 12h, więc jest Pani bezpieczna.
przesunięcie w przyjęciu tabletek do 12 godzin nie powinno wpływać na ich skuteczność, a na pewno nie mają znaczenia 1 czy 2 godzinne spóźnienia
Szanowna Pani,
Tak, jest pani skutecznie zabezpieczona przed ciążą.
Załączam ukłony,
CS