Zaburzenia snu – jak sobie radzić?

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mam problem z zasypianiem, lekarz twierdzi, ze bez żadnej przyczyny. Czy może mi Pan coś poradzić na bezsenność?
Szanowna Pani / Szanowny Panie
Informacja, którą otrzymałem zawiera niewiele szczegółów. Ważne jest, aby rozróżnić zaburzenia snu bez uchwytnej przyczyny oraz te, których przyczyną jest np. bezdech w czasie snu, depresja lub załamanie ze względu na okoliczności. Jeżeli sen, nawet krótkotrwały, przynosi wypoczynek, to w razie pobudzającego trybu życia pacjenci raczej nie skarżą się na skrócenie snu. W przypadku gdy nie ma poważnej choroby zasadniczej warto wypróbować techniki poprawy higieny snu. Pomagają one ustalić indywidualny, naturalny rytm snu.
Techniki higieny snu:
- samokontrola,
- regularnie kłaść się i wstawać,
- spać tylko tak długo, jak potrzeba,
- nie drzemać w ciągu dnia,
- regularnie ćwiczyć,
- nie spożywać pod wieczór alkoholu, kofeiny,
- gdy nie można spać, nie należy leżeć w łóżku i rozmyślać – należy wstać i czymś się zająć,
- ćwiczyć stopniowe rozluźnianie mięśni,
- unikać nadmiernych hałasów i wysokiej temperatury w sypialni,
- leki nasenne stosować tylko sporadycznie,
- wypróbować pomagające zasnąć nagranie relaksacyjne.

W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu.
Serdecznie pozdrawiam. Maciej Krzymowski – psycholog.

Skoro lekarz twierdzi że nie ma przesłanek medycznych, to Pani zaburzenia snu sa oznaka zaburzeń zdrowia psychicznego. Bezsenność przybiera różna postać- u Pani problem z zasypianiem. Porad w prasie, czy internecie jest wiele: wietrzenie pokoju, ciepłe mleko przed snem, relaksacja, nieczytanie w łózku, odpowiednia dieta, ale nie o to chodzi. Mozna w ten sposób złagodzic objawy, jesli jednak dany sposób nie działa przez ok tydzień stosowania, to objawy bez rozpoznania szerszego kontekstu, same nie miną. Radzę udać się do specjalisty psychoterapeuty który w toku spotkań ustali przyczyny i zaproponuje osobisty plan terapii dla Pani bezsenności. Proszę nie zwlekac z decyzja i zadbać o siebie, bezsennośc długotrwała może powiem prowadzic do obnizonego nastroju i depresji.