Zaburzenia odżywiania u 7-latka

17 odpowiedzi
Witam serdecznie,
zwracam się do Państwa z prośbą-pytaniem, jak pomóc mojemu 7-letniemu synowi, gdyż jako matka czuję, że jego zachowanie nie jest normalne i choć lekarz pediatra uspakaja mnie, że to minie, to jednak jak dla mnie 5-letni okres zaburzeń odżywiania nie staje się coraz bardziej niepokojący. Postaram sie po krótce przedstawić temat i bardzo proszę o pokierowanie mnie do odpowiedniego specjalisty w Częstochowie. Syn do 2 urodzin jadł wszystko- miał oczywiście swoje bardziej lub mniej ulubione potrawy. Wszystko zaczęło się kiedy jako 2 latek zachorował na biegunkę adenowirusową- spędziliśmy wtedy 2 tygodnie w szpitalu, gdzie musieliśmy przestrzegać rygorystycznej diety i po powrocie do domu, kiedy to mogliśmy pomału wracać do normalnego jedzenia syn zaczął odmawiać posiłków. Akcpetował tylko zupy i suche pieczywo oraz serki. Tak niestety zostało mu do tej pory. Staram sie w zupach przemycać mu wszystko co potrzebne i rzeczywiście nie widząc co je, akceptuje każdy smak. Problem pojawia sie w momencie kiedy chcę zaproponowac mu coś normalnego do jedzenia- widać, że bardzo mocno przezywa to psychicznie i nie może się przemóc aby wziąc choćby mały kawałek do ust... Martwię się gdyż jego ciało zaczęło się zmieniać- pojawił się cellulit na brzuchu, posladkach. Bardzo chciałabym mu pomóc, gdyż widzę w nim ogromną blokadę psychiczną... Do jakiego specjalisty mogłabym zgłosić się z tym problemem? Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Niestety mieszkam zbyt daleko od Częstochowy by wskazać konkretnego specjalistę. Warto skonsultować się z pediatrą i ewentualnie dietetykiem i psychologiem dziecięcym.

Witam. proponuję, żeby przede wszystkim skonsultowała Pani synka u specjalisty - psychiatry dziecięcego. Niestety nie jestem z Częstochowy i nie jestem w stanie nikogo Pani polecić. pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak
Dzień dobry,
z Pani wiadomości wynika, że bardzo martwi Panią zdrowie syna. Nie jestem psychologiem dziecięcym ale to, co przychodzi mi na myśl po przeczytaniu Pani opisu, to aby przy następnej wizycie u pediatry poprosiła Pani o kontakt do psychologa/psychoterapeuty dziecięcego i skonsultowała z nim problem z jedzeniem. Może faktycznie dziecko nabrało niechęci do jedzenia niektórych potraw pod wpływem jakiegoś nieprzyjemnego skojarzenia. Pisze Pani, że obecnie je potrawy papkowate, może nabrał awersji do innych pokarmów ze względu na ich konsystencję. Taki objaw pojawia się u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Proszę poczytać o objawach na stronie PSTIS (Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej - SI). Jeśli Pani zadzwoni do stowarzyszenia może podpowiedzą Pani do kogo udać się w Częstochowie albo jak szukać kontaktu do odpowiednich specjalistów. Myślę jednak, że jeśli w zupach przemyca mu Pani to, co trzeba aby normalnie się rozwijać, nie powinna Pani tak bardzo się martwić o dietę dziecka ale sprawdzić jaki jest powód awersji syna do innych potraw trzeba.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia, Emilia Szymanowicz
Myślę, że zachodziłaby potrzeba współpracy dietetyka i psychologa lub połączenie tych dwóch specjalności; ponieważ na dzień dzisiejszy istnieje taka dyscyplina jak psychodietetyka .
Nie mam rozeznania co do Częstochowy, ponieważ do Pani odpowiadają specjaliści z całej Polski, tak jak ja na przykład z terenu Starogardu Gdańskiego.
Życzę spokoju oraz cierpliwości, ważne; aby Pani zachowała spokój, bo się może udzielać Pani dziecku.
Pozdrawiam serdecznie, Janina Czech
Droga Pani,
polecam skontaktowanie się z psychologiem specjalizującym się w zaburzeniach dziecięcych (zaburzenia rozwojowe, zaburzenia zachowania, odżywiania). Nawet jeśli problem Pani synka ma podłoże czysto medyczne, to wygląda na to, że lata takiego stanu rzeczy utrwaliły pewne zachowania. Prawidłowe jedzenie można przywrócić dzięki terapii ze specjalistą i ćwiczeniom. Może Pani zapytać w poradni psychologiczno pedagogicznej w okolicy, polecam też Centrum Diagnozy i Terapii- wiem, że z powodzeniem pomagają dzieciom z takimi problemami.
Powodzenia
Polecam wizytę u psychologa. Zapraszam do indywidualnego kontaktu, wtedy mogłabym polecić Pani stosownego specjalistę.
Dzień dobry,

niestety nie jestem psychologiem dziecięcym, ale mam hipotezę, że problemy synka wynikają z trudnych przeżyć związanych z biegunką adenowirusową. Wygląda to tak jakby uwarunkował się awersyjnie do jedzenia, innymi słowy kojarzy sobie jedzenie z przykrymi doświadczeniami m.in. wymiotami, które są dla dziecka ciężkim, męczącym doświadczeniem. Polecam w takim przypadku szukać pomocy u psychologa dziecięcego, który specjalizuje się w takich przypadkach i pracuje metodami behawioralnymi przy zaburzeniach odżywiania. Jeśli chodzi o cellulit to jest on uwarunkowany wieloczynnikowo - m.in. dietą, hormonami (może synek je za dużo drobiu w którym jest dużo estrogenów?). To jedynie przypuszczenia i hipotezy, ze względu na jego cierpienie i Pani troskę o synka polecam udać się zarówno do lekarza pierwszego kontaktu, może także do endokrynologa, który zbada poziom hormonów, a przede wszystkim do psychologa dziecięcego.

Życzę dużo zdrowia dla synka.

Pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Szanowna Pani, sugerowałabym wizytę z synkiem u dietetyka a następnej kolejności przydatna może być rozmowa z psychologirm dziecięcym. Życzę powodzenia.
Witam Panią.
Jak zwykle najważniejsza jest diagnoza i geneza problemu. To, że Pani syn odmawia jedzenia innych posiłków może mieć wiele przyczyn. Pytanie dlaczego odmawia jedzenia.. Może to być jakiś objaw lękowy. Początek problemu upatruje Pani po szpitalu. Pytanie co takiego działo się w szpitalu, że syn teraz prezentuje takie zachowanie Warto to zbadać różne wątki. Nie chciałabym tutaj stawiać diagnoz ale uważam, ze warto byłoby rozważyć wizytę u psychologa psychoterapeuty behawiaralno-poznawczego. Psycholog zbierze dokładny wywiad, pogłębiony technikami diagnostycznymi i dopiero wtedy możliwe jest postawienie diagnozy. Niestety nie mogę się zgodzić z lekarzem pediatrą, że problem sam minie. Jeśli to lęk to trzeba poddać chłopca psychoterapii. Dobra wiadomość jest taka, ze terapia szybko pomaga i znosi objawy.
Pozdrawiam serdecznie
Witam.
Z tego, co Pani pisze wynika, że syn cierpi na zaburzenia odżywiania. Zdaję sobie sprawę, że mimo "przemycania" przez Panią dodatkowych składników, syn nie spożywa pełnowartościowych posiłków, przez co jego rozwój może nie być prawidłowy. Warto byłoby skonsultować się z dietetykiem, dodatkowo podjąć terapię z psychoterapeutą.
Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Niestety, nie potrafię Pani polecić specjalisty w Częstochowie, ale proszę poszukać psychologa dziecięcego, ze szczególnym uwzględnieniem trudności z jedzeniem jakie ma Pani syn. Zanim się Pani umówi na konsultację, proszę spytać psychologa, czy zajmuje się takimi problemami.

Pozdrawiam.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta
Witam panią:]
Nietypowy kłopot. Pisze pani "zaburzenia odżywiania". Czy zostało to zdiagnozowane przez psychiatrę dzieci i młodzieży?
Proszę się nie wstydzić iść do takiego specjalisty na diagnozę, nie po leki. Później do psychologa dziecięcego.
Proszę poszukać kontaktu na znanylekarz.pl i poczytać opinie.
Jestem z Gdańska. Więcej też nie umiem pani pomóc, ponieważ zajmuję się osobami dorosłymi.

Trzymam kciuki i pozdrawiam
Robert Turek
Szanowna Pani. Opisany przez Panią problem zalecałabym omówić z psychoterapeutą rodzinnym lub z psychoterapeutą dziecięcym. Najlepiej byłoby gdyby na spotkanie z terapeutą stawili się Państwo oboje z mężem. Pozwoli to terapeucie zebrać możliwie dużo informacji i dobrze ocenić sytuację. Dopiero po kilku spotkaniach wstępnych będzie można podjąć decyzję jaką metodę psychoterapii należy wybrać jako metodę leczenia. Prawdopodobnie będzie to terapia rodzinna lub terapia dziecięca i terapia indywidualna dla Pani. Ważnym bowiem jest aby wsparciem terapeutycznym w tym trudnym okresie objąć mamę.
Dzień dobry,
proponuję zgłoszenie się do terapeuty zajmującego się terapią rodzinną. Tego typu trudności, często mają związek z funkcjonowaniem całej rodziny.
Pozdrawiam
Marzena Reszczyńska-Owczarek
Witam Panią,
Dobrze że pani szuka pomocy gdyż jest to szansa na rozwiązanie opisanego problemu. Odpowiadając na pani pytanie proszę poszukać w internecie psychologa dziecięcego który przyjmuje w pani okolicy. Proszę skontaktować się z tym specjalistą i umówić się na wizytę celem konsultacji.
Życzę powodzenia!!!

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Szanowna Pani,
nie jestem z Częstochowy, więc trudno doradzać mi wybór konkretnego specjalisty. Tak na prawdę najważniejsze, żeby dana osoba zdobyła zaufanie Pani oraz Pani dziecka. Ten sam specjalista dla jeden osoby będzie genialny, drugą zaś rozczaruje. To są bardzo indywidualne kwestie w relacji pacjent-terapeuta/psycholog. Polecam skorzystanie z konsultacji z psychodietetykiem. Myślę, że byłoby to skuteczne połączenie pracy psychologicznej z ciekawymi sposobami na to, jak zachęcić dziecko (czasami w formie zabawy) do próbowania produktów o innych konsystencjach niż płynne. Zalecałabym również, aby dentysta spojrzał na zgryz Pani dziecka, czy kształtuje się on w prawidłowy sposób. Pozdrawiam
Synek zwyczajnie moze sie bac jedzenia bo byc moze kojarzy mu sie z bolem,biegunka...Prosze pimyslec o psychologu dzieciecym,dietetyku...Nie moge podac kontaktu do specjalisty z Czestochowy bo nie jestem stamtad...