Dzień dobry Państwu.
Mam niewielką przepuklinę odwracalną pachwinową którą lekarz zdiagnozował kilka miesięcy temu. Nie odczuwam dolegliwości bólowych jedynie czasami uczucie delikatnego pieczenia i ból nogi przy codziennych czynnościach np. przy zakładaniu skarpetki. Czy ból nogi jest związany z tą przepukliną czy są to inne przyczyny ? Moja praca jest związana z pozycją siedzącą przy komputerze i obawiam się zabiegu operacyjnego z uwagi na ewentualne zwolnienia lekarskie i negatywne zachowania w tej sytuacji pracodawcy ze zwolnieniem włącznie. W przyszłym roku podejmuję samodzielną działalność-wolny zawód. Czy mogę poczekać z zabiegiem i wykonać go w przyszłym roku ? Jaką metodę miałbym wybrać otwartą czy laparoskopową i czy jest to skomplikowany zabieg powodujący dłuższe wyłączenie z pracy i uciążliwości bólowe po zabiegu uniemożliwiające wykonywanie samodzielnej działalności ? Dziękuję bardzo Państwu za zainteresowanie się moim problemem i udzieloną odpowiedzą na moje pytania.
dr n. med. Grzegorz Kierzynka
dr n. med. Grzegorz Kierzynka
Chirurg plastyczny, Chirurg, Lekarz medycyny estetycznej
Poznań
Dzień dobry.
Na tak szczegółowe pytania mogę odpowiedzieć tylko po zbadaniu pacjenta.
Z poważaniem Grzegorz Kierzynka

Jeżeli nie ma innych objawów przepukliny poza szczypaniem - to można poczekać kilka miesięcy. Prawidłowo wykonana operacja przepukliny pozwala na pełen powrót do zdrowia - bywa tak, że po roku pacjent nie pamięta po której stronie miał wykonaną operację. Laparoskopia ma zalety w pierwszym roku po operacji - mniej bólu, krótsza rekonwalescencja. Po roku - efekty operacji są takie same (ból, nawrotowość, sprawność). Przy dobrze wykonanej operacji pacjent powinien móc powrócić do pracy po 1- 2 tygodniach

odpowiedziałem już na to pytanie

prof. dr hab. n. med. Jacek Śmigielski
prof. dr hab. n. med. Jacek Śmigielski
Proktolog, Onkolog, Chirurg
Łódź
Szanowny Panie, co do metody zabiegu to dobiera się ją indywidualnie po zbadaniu pacjenta, po ocenie wrót przepukliny, umiejscowienia, odmienności anatomicznych. Podobnie z odpowiedzią na pytanie czy może Pan zwlekać z zabiegiem - po badaniu można na to pytanie odpowiedzieć. Jaki by to nie był zabieg będzie Pan wyłączony na 1-3 dni. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam.

dr n. med. Marcin Migaczewski
dr n. med. Marcin Migaczewski
Chirurg, Onkolog, Diagnostyk
Kraków
Witam,
zabieg plastyki przepukliny jest zabiegiem ze wskazań planowych i zwykle może poczekać. Preferuję dostęp laparoskopowy chociaż również metoda otwarta daje podobne wyniki. Po zabiegu zalecane jest 6 tygodniowe ograniczenie wysiłku fizycznego.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski

Na większość pytań będzie można odpowiedzieć dopiero po badaniu. Pacjenci zwykle wracają do normalnej aktywności po 3-6 tygodniach od operacji. Metody operacyjne klasyczna i laparoskopowa są porównywalne jeśli chodzi ilość nawrotó, po laparoskopii pacjenci zwykle dochodzą nieco szybciej do formy, ale za to operacja wiąże się ze znieczuleniem ogólnym.

By w pełni odpowiedzieć na Pana pytanie należałoby przeprowadzić badanie fizykalne i dokładnie zebrać wywiad. Opisywane dolegliwości mogą mieć związek z przepukliną, ale mogą mieć też inne tło, np. związane z chorobami kręgosłupa/układu ruchu, przez internet nie da się tego stwierdzić. Przepuklina pachwinowa, póki jest wolna i odprowadzalna może być leczona operacyjnie w trybie planowym. Pilnego, natychmiastowego leczenia operacyjnego wymaga natomiast w sytuacji wystąpienia jej uwięźnięcia, nikt nie jest w stanie przewidzieć czy i kiedy do takiego stanu może dojść. Zwiększać ryzyko uwięźnięcia przepukliny może np. dźwigania ciężkich przedmiotów, dlatego należy unikać dźwigania. Co do wyboru metody leczenia operacyjnego to należy ją dobierać indywidualnie. Przy jednostronnej przepuklinie pachwinowej bardzo dobre wyniki daje operacja metodą otwartą sp. Lichtensteina (wszczepienie siatki), wielu chirurgów laparoskopię rezerwuje dla przepuklina nawrotowych ew. obustronnych. Co do zwolnienia lekarskiego i powrotu do pracy, to jeśli przebieg operacji jest niepowikłany, do do wykonywania lekkiej pracy umysłowej można wrócić bardzo szybko, dłuższa przerwa wymagana jest jeśli pacjent wykonuje pracę fizyczną, ta kwestia jest również dobierana indywidualnie. Powinien Pan udać się na konsultację do chirurga, który zaplanuje Panu leczenie. Pozdrawiam serdecznie!

dr n. med. Diana Kupczyńska
dr n. med. Diana Kupczyńska
Chirurg, Flebolog, Lekarz medycyny estetycznej
Wrocław
Dzień dobry,
podane dolegliwości bólowe raczej nie są związane z przepukliną pachwinową. Na pytanie, czy może Pan poczekać z zabiegiem, może odpowiedzieć Pana chirurg. Generalnie sam zabieg, jeśli nie jest Pan osobą schorowaną, jest mało obciążający. Do pełnej aktywności socjalnej i zawodowej może Pan wrócić po tygodniu (jeśli sama operacja i rekonwalescencja przebiegnie bez zakłóceń), a do aktywności fizycznej mniej więcej po 4 tygodniach. Pozdrawiam,
lek. Diana Kupczyńska.

dr n. med. Monika Bieniasz
dr n. med. Monika Bieniasz
Chirurg, Onkolog, Lekarz medycyny estetycznej
Warszawa
Szanowny Panie,
metodę operacji, najdogodniejszy dla niej czas oraz długość zwolnienia lekarskiego należy omówić przed operacją z lekarzem, który będzie Pana operować.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz

dr n. med. Katarzyna Jaśko
dr n. med. Katarzyna Jaśko
Chirurg, Onkolog, Proktolog
Kraków
Trudno odpowiedzieć bez badania pacjenta, z doświadczenia raczej wiązałabym ból nogi z kręgosłupem a nie przepukliną. Zabieg może poczekać jeśli nie ma dolegliwości, rekonwalescencja nie jest długa, zależy wiele od pacjenta, jak szybko goi się rana, jaki ma próg tolerancji bólu i jaką ma pracę. Zazwyczaj chorzy pracują po 2 tygodniach jeśli nie jest to praca fizyczna. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
Przepuklina pachwinowa wolna nie jest wskazaniem do pilnej operacji. Można ja wykonać za kilka miesięcy. Polecam metodę klasyczna tzn. z wszczepieniem siatki na otwarto . Laparoskopowa operacja jest raczej [polecana do nawrotów choroby (niezbędne jest znieczulenie ogólne). Okres pooperacyjny wymaga przede wszystkim unikania dżwigania i ciężkich wysiłków fizycznych -trwa około 2-3 miesiące.. Kazdy pacjent ma indywidualny próg odczuwania bólu i może odczuwać dolegliwości przez kilka dni lub kilka tygodni.
Mam nadzieje że wyjaśniłem wątpliwości
Dr med. Grzegorz Szczęśniak

lek. Dionizy Halasa
lek. Dionizy Halasa
Chirurg
Tomaszów Lubelski
Jażeli przepuklina nie komplikuje codzienności i jakości życia to zaczekać można, gdyż ryzyko ew. uwięźnięcia jest minimalne.Proponuję metodę otqartą z siatką.Ból pooperacyjny niewielki,powrót do pracy w miarę szybki ale to zależy od osobniczego odczuwani9a bólu i dyskomfortu a przede wszystkim od operującego,kiedy uzna,że leczenie zakończono.Powodzenia.

lek. Krzysztof Aksędowski
lek. Krzysztof Aksędowski
Chirurg, Proktolog, Chirurg naczyniowy
Kraków
Opisywane dolegliwości przez Panią mogą być spowodowane najprawdopodobniej przez zmiany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Co do operacji przepukliny, może Pani poczekać do następnego roku. Proponuję metodę laparoskopową, ponieważ powrót do sprawności fizycznej jest znacznie szybszy.
Pozdrawiam Krzysztof Aksędowski

Specjaliści w zakresie leczenia: przepuklina pachwinowa

Jerzy Robert Machowski

Jerzy Robert Machowski

Chirurg dziecięcy

Rzeszów

Radosław Rudolf

Radosław Rudolf

Chirurg dziecięcy, Pediatra, Ortopeda dziecięcy

Kalisz

Krzysztof Przybylski

Krzysztof Przybylski

Chirurg dziecięcy

Konin

Piotr Kostrzewski

Piotr Kostrzewski

Chirurg dziecięcy

Warszawa

Maciej Kubus

Maciej Kubus

Chirurg dziecięcy

Łódź

Maciej Krankowski

Maciej Krankowski

Chirurg dziecięcy

Wrocław

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących usługi: przepuklina pachwinowa

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.