Z niedoczynności w nadczynność farmakologiczną - jak zmodyfikować dawkę Euthyroxu?

2 odpowiedzi
Bardzo proszę o konsultację. W skrócie: od lutego, gdy wykryto u mnie niedoczynność tarczycy miałam stale zwiększaną dawkę Euthyroxu. Gdy z dawką 50/75 w weekend wpadłam w nadczynność farmakologiczną przy TSH 0,023 µIU/ml zaczęłam przyjmować dawkę 50/75 naprzemiennie. Po 2 miesiącach TSH skoczyło do 5,680 µIU/ml przy normie 0,27 - 4,2. Dawkę zwiększono do 75. Po 2 miesiącach, we wrześniu TSH praktycznie się nie ruszyło: 5,630 µIU/ml. Ponieważ w międzyczasie zaszłam w ciążę, zaczęłam przyjmować dawkę 100, a przy wizycie kontrolnej 24.09 zwiększono ją na 100/112. Niestety poroniłam w 7 tyg., więc odstawiłam dawkę 112. TSH poleciało na łeb na szyję: 0,857 μIU/ml. Zbadałam dzisiaj TSH ponownie i wynosi ono już 0,398 μIU/ml. Nie mam pojęcia co zrobić z dawką Euthyroxu, chyba nie powinnam przyjmować dawki 100, bo ewidentnie jest za duża, więc czy wrócić do dawki 75? Ale nie służyła mi, więc czy całkowicie, czy może brać 100 w weekend? Chyba nie powinnam odstawiać leku zupełnie, bo mam również Hashimoto :(. Wizytę kontrolną mam dopiero 29.10, wtedy też mam ponownie zbadać TSH oraz ft3 i ft4. Lekarze jak dotąd nie chcieli badać mi nic poza TSH. Zmieniałam ich już 3-krotnie. Będę bardzo wdzięczna za pomoc w ustaleniu właściwej dawki Euthyroxu.
nie podejmę się internetowo zmieniać dawki u nieznanej osoby. TSH powinno być poniżej 2,5 (zapraszam też na bloga doktormagda@blogspot). Po ciąży często wraca się do dawki "sprzed" jeśli była dobrze dobrana..

Na początku Pani choroby możliwe są wahania funkcji tarczycy, także przejściowa nadczynność. Można zmniejszyć dawkę i zbadać TSH za 4-6 tygodni, docelowe ˂ 2,5, a nawet 1-1,5. Oczywiście, o kwestiach leczenia decyduje Pani wraz z lekarzem prowadzącym :)