Z jakiej przyczyny zaslabniecia i podwyższony puls?

5 odpowiedzi
Kobieta 39 L. Od roku czasu średnio raz na 2 tyg.zdarzają mi się zaslabniecia bez utraty przytomności -najpierw robi mi się gorąco,potem słabo,serce przyspiesza średnio do 110,czuje wtedy kołatania,ogarnia mnie strach i nie mogę złapać głębokiego oddechu. Już parę razy byłam w przychodni i na Sor'ze-robili dkg,które wychodzi ok oprócz pulsu,ciśnienie 130/80.Miałam rok temu robionego holtera i echo,wszystko ok,morfologia,tarczyca,mg,jonogram ok.Choruje na reflux i przepukline rozwodu przełyku oraz hyperlipidemie mieszana,no i za dużo ważę.Mam także alergię sezonową na bylice.Proszę mnie uświadomić co mi może byc-arytmia? Draznienie nerwu błędnego przez przepukline? Nerwica? Czy jeszcze cos innego? Żyję w dużym stresie,rok temu używałam zeba mądrości i bardzo się denerwowalam.Czy te nerwy mogły coś mi w tym serduchu poplatac? Dziękuję z góry za poradę.
Aby wykluczyć tło arytmiczne konieczne jest przedłużone monitorowanie EKG typu event holter EKG. Jeśli podczas badania holterowskiego nie pojawiły sie objawy to wynik nic nie wnosi do diagnostyki. To jak Pani opisuje objawy nie wskazuje wprost na arytmię jako przyczynę dolegliwości. Oczywiście diagnozę czy też jakąkolwiek opinię można wydać jedynie po zbadaniu Pacjenta.

wskazane badanie holterowskie ekg
Bez wizyty lekarskiej nie da się Pani udzielić sensownej porady. Zarówno arytmia jak i zaburzenia nerwicowe są prawdopodobne, natomiast nie istnieje możliwość, żeby nerwy coś Pani trwale uszkodziły w sercu. Kluczowe byłoby uzyskanie zapisu EKG w chwili, kiedy robi się Pani słabo - jeżeli epizod taki trwa kilkadziesiąt minut, może uda się w tym czasie wykonać EKG; jeżeli nie, można poddać się wielodobowemu monitorowaniu EKG na odległość - tak długo, aż wystąpi takie zasłabnięcie, żeby urządzenie zapisało EKG w tym czasie.
w/w objawy mogły by wynikać z tzw. reakcji wazo-wagalnej - tj. pobudzenia nerwu błędnego ze spadkiem ciśnienia i wolnym tętnem, a następnie przyśpieszonym tętnem. Nie ma specyficznego leczenia - należy unikać sytuacji wywołujących takie epizody
Dzień dobry! Nie można wykluczyć arytmii, kluczowa jest rejestracja EKG w trakcie napadu, poza napadami EKG może być zupełnie prawidłowe, podobnie jak badanie holterowskie, jeśli odbywało się w dniu bez napadu. Nie wygląda to na odruch wazo-wagalny (czyli podrażnienie nerwu błędnego), wtedy puls zwalniałby się. W Pani przypadku należałoby zgłosić się do kardiologa w celu doprecyzowania wywiadu oraz ustalenia wskazań do badań dodatkowych, m.in. testu pochyleniowego.