Wysypka wokół buzi u 14 miesięcznego dziecka

6 odpowiedzi
Witam,
mam pytanie dot. wysypki wokół ust mojej 14 miesięcznej córeczki. Przed pójściem do żłobka miała piękną, wręcz idealną buźkę. Po tygodniu uczęszczania do żłobka, na jej buzi zaczęła pojawiać się czerwona wysypka wokół ust, przy czym z dnia na dzień objaw ten nasilał się tworząc jedną, wielką, czerwoną łunę. Po wizycie u lekarza i smarowaniem zalecaną maścią laticort nastąpiła poprawa - buźka stała się ładna bez wysypki. Będąc kolejne dwa dni w żłobku, ponownie pojawiła się wysypka a potem wspomniana wyżej czerwona łuna. Skonsultowałam sprawę z kolejnym lekarzem i zalecono stosowanie maści clotramizolum łącznie z tormentiolem ale stosowanie ich nie pomogło. Kolejny lekarz przepisał maść robioną, która jeszcze bardziej podrażniła owe miejsce. Smaruje córce buzie Emolium w celu nawilżenia i zaczęłam na własną rękę smarować żelem Fenistil i podawać 8 kropelek doustnie. Proszę o poradę czym może być spowodowana wysypka/łuna na buzi córeczki. Smoczka nie używa. Odstawiłam podawanie tranu bo przypuszczałam, że to on uczulał córkę. Sama już nie wiem. Proszę o jakąkolwiek poradę co mogę jeszcze zrobić albo też zastosować.
Pozdrawiam
Dzień dobry,

Zapraszam na konsultację,

Pozdrawiam

Marcin Zakrzewski

Najczęściej ma to związek z podrażnieniem np śliną lub nowymi pokarmami
Witam, opisane przez Panią objawy mogą odpowiadać tzw wypryskowi kontaktowemu - może córeczka w żłobku używa smoczka lub gryzie jakąś zabawkę, która może ją uczulać. Pozdrawiam
Proszę zgłosić się do specjalisty dermatologa w Pani okolicy, który ma doświadczenie w leczeniu małych dzieci- ewentualnie zapraszam na wizytę. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Od większości lekarzy usłyszy Pani, że bez badania nie da się postawić trafnej diagnozy i mają rację. Jednak na podstawie leków które Pani stosowała i efektów ich działania z olbrzymim prawdopodobieństwem, można postawić diagnozę, że jest to zapalenie okołoustne, nie mogę zapewnić jednak 100% pewności. Nie udzielę Pani odpowiedzi na pytanie co jest powodem, bo mogą być ich dziesiątki i to wymagałoby już dłuższej rozmowy oraz wywiadu. Proszę podawać nadal w ciągu dnia krople Fenistilu nie dłużej jednak niż 14 dni. Rano smarować tę okolicę maścią Calmapherol SC, a wieczorem proszę stosować Zinalfat krem. Po kilku dniach powinna Pani zobaczyć poprawę.
Pozdrawiam Iwona Stajkowska
Szanowna Pani,

Opisywane przez Panią objawy nie dają podstaw do postawienia precyzyjnej diagnozy. Małą pacjentkę musiałby zobaczyć lekarz specjalista chorób skóry. Bez obejrzenia dziecka nie sposób postawić rozpoznania, a więc wprowadzić skutecznego leczenia.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV