Wysyp pieprzyków

3 odpowiedzi
Szanowna Pani Doktor,
w ostatnim czasie wyszło mi dość dużo małych pieprzyków. Nie są one szczególnie niepokojące, jednak zastanawia mnie, czy pieprzyki mogą wychodzić w większej ilości od tak sobie? Jest ich sporo, ok. 30 nowych. Czym to jest spowodowane? Czy konieczna jest konsultacja dermatologiczna? Pozdrawiam
Ilość pieprzyków jest osobnicza i zależy od wielu czynników, takich jaki: kolor skóry, ekspozycja na światło słoneczne, skłonności genetyczne oraz wiek. Znamiona te mogą występować w każdej lokalizacji na powierzchni skóry całego ciała. Istnieje jednak ścisły związek pomiędzy ich ilością, a wystawieniem skóry na światło słoneczne i promieniowaniem UV. Miejsca na skórze częściej wystawiane na działanie promieni słonecznych będą charakteryzowały się większą ilością znamion na skórze. Pojawienie się więc w ostatnim czasie większej ilości znamion na ciele może być spowodowane okresem letnim. Dla profilaktyki nowotworów skóry najważniejsza jest obserwacja istniejących i nowych znamion. Objawy alarmujące, których zaobserwowanie powinno skłaniać do udania się do lekarza dermatologa: powiększanie się znamienia, wszelkie zmiany w wyglądzie znamienia (zmiana barwy, asymetria budowy), ból, swędzenie, zaczerwienienie wokół znamienia, krwawienie ze zmiany. Bez względu na własną ocenę znamion zawsze warto jest udać się do lekarza dermatologa zwłaszcza do gabinetów dysponujących dobrej jakości wideodermatoskopem i zbadać swoje znamiona oraz nauczyć się jak je obserwować. W razie chęci skorzystania z badania, zapraszam do naszego gabinetu gdzie dysponujemy najnowocześniejszym wideodermatoskopem z opcją mapowania znamion całego ciała.

W zależności od wieku co roku ma prawo pojawić się nam kilka nowych "pieprzyków". U dzieci, młodzieży, do pewnego wieku dorosłego jest to norma. Należy skonsultować się z lekarzem jeśli jakieś zmiany Pana/Panią niepokoją.
Witam. Znamion przybywa z latami , zwłaszcza po okresie letnim, zwłaszcza na okolicach ODSŁONIĘTYCH .Decydują o tym czynniki takie jak fototyp, genetyka i ilość słońca "wykorzystana"w przeszłości.Zapraszam na szczegółowe badanie dermatoskopowe i ocenę czy któreś z nich kwalifikują się do badania histopatologicznego.