wysoki puls, niskie tętno, ciągłe zmęczenie... czy to może byc problem kardiologiczny ?

7 odpowiedzi
30 lat,kobieta, 56 kg, w miarę aktywny tryb życia ( praca fizyczna, siłownia, rower), dieta ok ( w miarę zdrowo, ale bez przesady, 2 lub 3 razy w miesiącu sięgnę po ciastko). Od zawsze miałam niskie ciśnienie ( 107/62), ostatnie może 3 lata się podniosło do 110/70, ale puls mam wysoki, w spoczynku 90 a przy chodzeniu 130, czasami 140... a bieganiu nie ma mowy, 10 min truchtu to puls prawie 190, "serce w gardle" i ciężki oddech.. próbowałam ponad rok z planami treningowymi, ale bez skutku, 5 km to najdalej ile wytruchtałam.. puls podnosi się szybko, nawet przy odkurzaniu dostaje zadyszki, ale szybko też opada... poza tym notorycznie jestem zmęczona, budzę się zmęczona.. Astma wysiłkowa wykluczona, badanie krwi ok, witaminy ok... czy to może być problem kardiologiczny ?
Nie wykluczone, że pojawił się problem kardiologiczny ... jeżeli do tej pory Pani dobrze tolerowała taki tryb życia to wystąpienie ww objawów budzi duży niepokój.
Wskazana jest konsultacja i pogłębienie diagnostyki

Rozwiązanie Pani problemu wymaga dokładnego wywiadu, badania i prawdopodobnie kilku badań dodatkowych. Zapraszam na wizytę.
To może być problem kardiologiczny.Wskazana wizyta lekarska.Pozdrwiam
Szanowna Pani.
Nie obędzie się bez badania echokardiograficznego, które może przybliżyć nas do odpowiedzi na odpowiedzi na nurtujące Panią pytanie.
Może być, chociaż wcale nie musi. Przede wszystkim należy przyjść na wizytę do kardiologa, żeby mógł dokładnie wypytać Panią o wszystkie objawy i zbadać, a następnie przeanalizować wyniki badań dodatkowych. W badaniach, o których Pani pisze, brakuje mi ekg spoczynkowego, 24-godzinnego monitorowania ekg ("holter") i echo serca. W poszukiwaniu chorobowych przyczyn szybkiego pulsu należy wykluczyć między innymi niewydolność serca, nadczynność tarczycy, niedokrwistość (tzw. anemia), odwodnienie. Z mojego doświadczenia niespodziewanie wysoki puls może przewlekle występować u młodych, skądinąd zdrowych ludzi, szczególnie kobiet. Czasem okazuje się, że zjawisko to wiąże się ze stałym napięciem nerwowym, lękiem, przewlekłym stresem, a czasem zupełnie nie udaje się ustalić przyczyny. Po wykluczeniu chorób jako przyczyny korzystny jest regularny, dostosowany do indywidualnych warunków aerobowy wysiłek fizyczny - bo przecież trening powoduje zmniejszenie spoczynkowej częstości serca. Ale zacząć trzeba od wizyty u specjalisty kardiologa. Na koniec sprostowanie: "tętno" to dokładnie to samo, co "puls", tylko nazwa czysto polska. W tytule Pani pytania chodziło zatem zapewne o "wysoki puls, niskie ciśnienie krwi" a nie "niskie tętno". A już zupełnie na koniec - ciśnienie rzędu 107/62 czy 110/70 mm Hg nie jest niskie, tylko najzupełniej prawidłowe!
Dzień dobry! Na początku przepraszam za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi, Pani pytanie spłynęło do mnie z serwisu Znany Lekarz dopiero dziś. Istotnie ma Pani zbyt szybkie tętno, niepokoi zwłaszcza jego gwałtowny przyrost przy małych wysiłkach. Nie podaje Pani, co wchodziło w zakres badań krwi - szczególną uwagę należy zwrócić na morfologię oraz hormony tarczycy (TSH, fT4) - jeśli te parametry były oznaczone i są w normie, należy skonsultować się z kardiologiem.
Myślę, ze to problem kardiologiczny.