wysoka ferryna 1100

1 odpowiedzi
Syn ma 42 lata, zajmuje się sportem Wyniki badań: ferryna 1100, silne zażółcenie surowicy.
Co robić?
dzień dobry. samo podwyższone stężenie ferrytyny może być wynikiem dużej suplementacji żelazem, diety bogatomięsnej, przetaczaniem krwi. podwyższona ferrytyna może też być wynikiem stanu zapalnego. jeśli podwyższona ferrytyna wiąże się z cechami pogorszenia pracy wątroby /podwyższone AlAT, AspAT, GGTP/ oraz cechami przeładowania transferyny żelazem /stopień wysycenia transferyny/, podwyższonym żelazem w surowicy oraz ewentualnie podwyższoną echogenicznością wątroby świadczącą o przeładowaniu żelazem to może to być hemochromatoza czyli choroba która powoduje kumulację żelaza w organiźmie... hemochromatoza może być wrodzona lub może wynikać z innych chorób np. z niedoboru ceruloplazminy lub transferyny, z marskości wątroby alkoholowej, zakażeń wątroby typu B i C oraz stłuszczenia wątroby. z powodu żażółcenia surowicy warto by zrobić synowi lipidogram.
z wynikami zapraszam na wizytę. MK