Witam,
Podczas przeglądu mojego pantomogramu Pani stomatolog powiedziała, że mam ząb przeleczony kanałowo z starym wypełnieniem, którego nie widać będzie na rtg. Na tym zębie mam założoną koronę porcelanową z wkładem metalowym. Czy to możliwe, że w ciągu ostatnich 10 lat były takie materiały wypełnień przy leczeniu kanałowym?
lek. dent. Dmytro Sapa
lek. dent. Dmytro Sapa
Stomatolog
Warszawa
Witam,

niestety, ale taka możliwość istnieje. Ważne, by na zdjęciu rtg punktowym (polecam go wykonać) nie okazało się zmian w okolicach wierzchołka (nie było oznak stanu zapalnego). I w razie braku oznak stanu zapalnego na rtg punktowym oraz braku dolegliwości ze strony okoronowanego zęba - nie ma sensu go ruszać. W razie dalszych wątpliwości metodą diagnostyczną z wyboru będzie Tomografia Komputerowa.

Pozdrawiam

lek. dent. Izabela Grabowska-Fighiera
lek. dent. Izabela Grabowska-Fighiera
Stomatolog, Stomatolog dziecięcy
Płock
Dzień dobry Nic mi nie wiadomo na temat takich niewidocznych materiałów do wypełnień kanałów .Ja na pewno przed zrobieniem pracy protetycznej zrobiłabym ponowne leczenie endodontyczne Pozdrawiam

Dzień dobry, jeżeli kanał był wypełniony w ciągu ostatnich 10 lat jest to nie możliwe, wszystkie materiały do wypełniania kanałów, są widoczne na zdjęciach RTG, ze względu na konieczność skontrolowania czy kanał jest prawidłowo wypełniony.Jeżeli ma Pani wkład koronowo- korzeniowy to na zdjęciu RTG, za tym wkładem, powinien być wypełniony do wierzchołka kanał .Pozdrawiam dr Kręcisz

lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Warszawa
Dobry wieczór. 10 lat to względnie nie baardzo długi czas. Efekt widocznej degeneracji to splot najprawdopodobniej dwóch okoliczności - użytego materiału, ale także być może jakości wypełnienia. Oczywiście w szczegółach można się wypowiedzieć dopiero co najmniej po ocenie zdjęcia RTG. Pozdrawiam, RS

lek. dent. Michaił Dundicz
lek. dent. Michaił Dundicz
Stomatolog, Protetyk, Lekarz medycyny estetycznej
Olsztyn
Witam !!! Jeżeli jest wkład kor. Korz , wypełnienia być nie może . Może chodzi o wypełnienie kanałów? Materiał do wypełnienia kanałów zawsze jest widoczny na Rtg . Życzę zdrówka . dr. Dundicz

dr n. med. Maciej Michalak
dr n. med. Maciej Michalak
Stomatolog, Chirurg, Protetyk
Warszawa
Hipotetycznie możliwe, praktycznie jest to bardzo rzadkie.
Pozdrawiam!

lek. dent. Ewa Marcinkowska
lek. dent. Ewa Marcinkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej
Poznań
Jeśli na zębie założono koronę porcelanową na strukturze metalowej, to na rtg nie będzie widać korony zęba, gdyż metal pod porcelaną nie przepuszcza promieni rtg.

Nie znam takiego materiału,pozdrawiam

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk
Szczecin
Witam!
Metody leczenia kanałowego stosowane od lat, są równie skuteczne. Zawierają tzw. znaczniki rentgenowskie. Oznacza to, iż materiał do wypełnienia kanału oraz ćwiek gutaperkowy, są widoczne w zdjęciach rtg. Część korzeniowa wkładu koronowo-korzeniowego powinna zajmować 2/3 długości kanału a dalsza 1/3 powinna być widoczna na zdjęciu rtg, wypełniona do samej tzw. delty korzenia zęba. To świadczy o prawidłowym zaopatrzeniu ostatecznym kanału. Zdjęcie rtg pokazuje nam, iż kanał został przeleczony i wypełniony do samego końca. Po zacementowaniu wkładu koronowo-korzeniowego, cementujemy koronę porcelanową.
Jeśli na pantomogramie nie widzimy wypełnionego do samego wierzchołka kanału, należy wykonać zdjęcie celowane tego zęba. Jeśli kanał jest "pusty" świadczy to w 90%, iż nie został prawidłowo przeleczony.
Osobiście nigdy nie używałam materiałów bez znaczników rtg. Być może, lecz jest to materiał, którego nie znam.
Proszę skonsultować się z lekarzem specjalistą endodoncji. Jeżeli okołowierzchołkowo nie tworzą się patologiczne zmiany, można być spokojnym. Jeśli jest inaczej należy zastanowić się na powtórnym leczeniu kanałowym wraz z wyjęciem wkładu i zdjęciem korony lub częściej stosowanym zabiegiem resekcji ( odcięcia chirurgicznego ) tego wierzchołka zęba.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska

lek. dent. Mateusz Tomaka
lek. dent. Mateusz Tomaka
Stomatolog
Ropczyce
Witam , jest to możliwe, że ma Pani wypełniony kanał materiałem niewidocznym na RTG lub materiał uległ resorbcji. Dawnej wypełniono kanały takimi materialami.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.