Wypadanie włosów - do jakiego lekarza powinnam udać się najpierw?

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie problemu nadmiernego wypadania włosów, z którym borykam się od ponad 3 miesięcy. Odkąd pamiętam moje włosy miały tendencję do wypadania. Raz było lepiej, a raz gorzej. Z reguły pomagały środki w postaci suplementów diety, ziół itp. Nigdy jednak nie przybierało to niepokojącej skali. Niestety do teraz, kiedy pomimo systematycznej suplementacji (revalid) oraz środków naturalnych w postaci ziół (na zmianę pokrzywa, skrzyp, łopian) oraz oleju lnianego, poprawa jest na poziomie minimalnym. Włosy są lśniące, rosną nowe, ale nie zmienia to faktu, że nadal wypadają w sporych ilościach i to zarówno te króciutkie, jak i te dłuższe. Nie zauważyłam u siebie niepokojących objawów typu: spadek/ przyrost masy ciała, nieregularne cykle czy brak energii. Do tej pory wykonałam jedynie morfologię (bez zastrzeżeń) oraz badanie tsh (1,38 przy normie 0,27-4,2). I zastanawiam się, do jakiego lekarza specjalisty powinnam udać się w pierwszej kolejności? Czy kontynuować diagnostykę u endokrynologa, ginekologa czy może udać się do trychologa?

Z góry dziękuję za podpowiedź.
Pozdrawiam,
Anna
Witam, sugeruję endokrynologa i dermatologa. pozdrawiam

Dzień dobry,
Bardzo trudno jest radzić nie widząc pacjenta. Problem wypadania włosów może być powiązany z zaburzeniami hormonalnymi lub innymi przyczynami,do których należą nie tylko zaburzenia elektrolitowe jak np. niedobór cynku lub niedobory witamin A i E ale również infekcje. W Pani przypadku diagnostyka będzie odbywała się na zasadzie wykluczeń. Na początek proponuję diagnostykę hormonalną w tym określenie stężeń prolaktyny, hormonów płciowych i hormonów tarczycy czyli fT3 i fT4. Należy również wykluczyć tzw, grzybicę strzygącą. Proponuję kontynuować u endokrynologa. Na wszelki wypadek proszę kupić szampon Nizoral (lek na grzybicę). Nie zaszkodzi jego stosowanie, a włosy stają się po nim jeszcze ładniejsze.