Wypadanie wlosow

5 odpowiedzi
Od roku włosy wypadają mi garściami. Są dosłownie wszędzie. Co może być powodem? Nie byłam w ciąży od 5 lat więc to nie może być powód :)
Dzień dobry. Ciąża to ,nie jedyna przyczyna wypadania wlosów i nie jedyne "zaburzenie hormonalne" , mogące powodować łysienie ( w tym przypadku mowimy o łysieniu poporodowych,k tore jest zwykle odwracalne ,chociaż zajmuje niekiedy nawet do 2 lat. Należy zbadać kilka spraw i zadać sobie samej kilka pytań. Jedną najczęstszych jest niedomoga tarczycy ( zarówno niedoczynność jak i nadczynność i stany zapalne tarczycy). Obrazy kliniczne nieco się różnią , ale wspólny mianownik to oznaczenie hormonów tarczycy -T3,T4 , hormonu przysadkowego TSH oraz zbadanie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych. W przypadku odchyleń należy rozpocząć dalszą diagnostykę i leczenie endokrynologiczne. Układ wydzielania dokrewnego to nie pojedyncze gruczoły tylko spójnie działający system. Należy zatem zastanowić się czy nie było w ciągu ostatnich kilku miesięcy objawów zaburzeń ginekologicznych ( mniejsze lub większe niż zwykle krwawienia miesiączkowe, krwawienia bez związku z miesiączką) oraz wykonać podstawowe badania hormonalne -poziom estradiolu, LH/FSH, androgenów ( w tym DHEA ) , prolaktyny. Oczywiście ważny jest też wiek -nic o tym Pani nie napisała. Od tego zależy m.in. dobór leków ginekologicznych jak też nasilenie wypadania włosów. Proponuję oczywiście najpierw wizytę i diagnostykę ginekologiczną , a potem dermatolog. Istotną sprawą jest też sposób odżywiania-czy nie jest /była Pani ostatnio na dietach niedoborowych ? Czy przyjmuje Pani przewlekle leki z powodu innych schorzeń? Czy miała Pani w ostatnim roku narkozę do zabiegu operacyjnego? Czy nie wydarzyło się nic wyjątkowo nieprzyjemnego co mogłoby w nagły sposób wpłynąć na Pani nastrój? Czy nie ma Pani ostatnio nasilonego, przewlekłego stresu ( praca , dom, itp). Na pewno warto oprócz badań specjalistycznych wykonać badanie krwi w celu stwierdzenia/wykluczenia niedokrwistości, badanie poziomu glikemii na czczo .W razie wyniku >99mg% również krzywą doustnego obciążenia glukozą. Ponadto poziom żelaza w surowicy , ferrytyny ,poziom Vit B12 . Z badań dermatologicznych trichogram , badannie videotrichoskopowe , czasem badanie histopatologiczne celem oceny stanu mieszków wlosowych. Łysienie ogólnie możemy podzielić na bliznowaciejące i niebliznowaciejące.Należy zbadać czy są to ogniska całkowitego wyłysienia czy też znacznego przerzedzenia włosów. W tym pierwszym przypadku możemy mieć do czynienia z łysieniem plackowatym, trochę nieprzewidywalnym rokowniczo. Czy w ciągu ostatnich miesięcy nie przechodziła Pani zatrucia-lekowego , pokarmowego lub innego? Choroby gorączkowej? Łysienie pojawia się zwykle w wiele tygodni po takim zdarzeniu , stąd często o takich faktach zapominamy. Z drobiazgów ważna jest też zmiana koloru i długości włosów-ciemne i długie oczywiście widzimy lepiej, a codziennie 100-200 włosów to norma.Tylko proszę nie liczyć bo to prowadzi do innych specjalistów ! ;)))).
To tylko część informacji . Co do leczenie to oczywiście zależy od przyczyny. Proponuję połączenie leczenia zabiegowego :"wypełniacz do włosów" plus preparaty do stosowania doustnego i zewnętrznego. Zapraszam

Witam,
zapraszam na badanie trichoskopowe. Czy badała już Pani poziom hormonów tarczycy?
Dzień dobry,
przyczyn wypadania włosów jest dużo, a tylko ta wiadomość to zbyt mało aby coś sensownego podpowiedzieć. Jeśli nie ma Pani żadnych chorób (tarczyca, anemia, zaburzenia hormonalne i/lub metaboliczne, problemy ginekologiczne, choroby autoimmunologiczne ...) to może stres ? w ciągu ostatnich 3-4 m-cy.
Proponuję wizytę u dermatologa wraz z badaniem trichoskopowym.
choroby zażywane leki stres dieta zaburzenia hormonalne-przyczyn jest mnóstwo jest to dość trudne odpisać w paru słowach
Aby dowiedzieć się jaka jest geneza problemu, niezbędna będzie wizyta u dermatologa i badanie. Chętnie pomogę dobrać odpowiednie leczenie, aby włosy przestały wypadać, zapraszam na jeziorańskiego